Pouze deset procent Čechů může s jistotou říci, že absolvuje všechna důležitá vyšetření. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Health Report STADA, kterého se letos zúčastnilo 32 tisíc lidí z šestnácti zemí Evropy, z toho dva tisíce z Česka.

Průměrně se v Evropě všech stěžejních prohlídek účastní asi patnáct procent lidí. Premianty jsou Nizozemci či Britové s třiceti procenty. Naopak na chvostu je Srbsko, Polsko a Rumunsko, kde na vůbec žádné prohlídky nechodí dva ze tří lidí. Existují také rozdíly mezi pohlavími – muži (53 %) chodí na všechny nebo alespoň některé preventivní prohlídky méně než ženy (62 %).

Víte, že pojišťovny nabízejí benefity? 

Rané stadium onemocnění může odhalit pouze lékař, preventivní prohlídky jsou proto důležité
Co vše nabízejí jednotlivé pojišťovny: Jaké jsou benefity, příspěvky na prevenci

Lépe než průměrní Evropané jsou na tom Češi v docházce k zubaři či praktikovi. Na štíru je naopak kožní. Rakovina kůže je přitom problém. „Ročně přibývá na tři a půl tisíce nových pacientů s maligním melanomem a okolo čtyř set jich na jeho následky každý rok zemře,“ upozornil dermatovenerolog Petr Arenberger z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Téměř dvě pětiny Čechů nechodí na žádnou preventivní prohlídku. „Vnímání jejich důležitosti se ale zlepšuje díky osvětovým kampaním ze strany zdravotních pojišťoven a neziskových organizací,“ podotkl generální ředitel STADA pro ČR Martin Šlégl.

Úspěchy mamografu

Přínos prohlídek je nesporný. Kupříkladu úmrtnost na rakovinu prsu se v Česku za dvacet let snížila skoro o třetinu. Podle dat Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR lékaři tuto diagnózu každý rok sdělí asi sedmi a půl tisícům ženám, přičemž ročně jich zhruba 1 700 na nemoc zemře.

Zájem o preventivní prohlídky roste. Pomohlo, že ubylo papírování. Ilustrační foto
Lidé šetří a berou útokem fondy na prevenci. Pomohlo, že ubylo papírování

U čtyř a půl tisíců žen zdravotníci na rakovinu prsu přijdou právě díky mamografickým screeningům. Ženy od 45 let je mají jednou za dva roky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Přesto toho ne všechny využívají. Oproti tomu se ale většina účastní gynekologických prohlídek.

Naopak muži značně zaostávají v prevenci onemocnění varlat i prostaty. Na začátku přitom stačí jednoduchý test krve. „V případě včasného zaznamenání vyšší hladiny PSA (prostatický specifický antigen, enzym produkovaný buňkami prostaty - pozn. red.) je možné podstoupit další vyšetření a případný problém řešit mnohem dřív, než se objeví průvodní příznaky,“ popsal Libor Staněk z laboratoře SYNLAB.

Z veřejného zdravotního pojištění mají lidé hrazená různá vyšetření. Podívejte se:

Prevence slouží k předcházení či včasnému záchytu nemocí. Lékaři i ministerští úředníci ji proto doporučují
Prevence zachraňuje životy. Stát chce rozšířit nabídku vyšetření

Mininisterstvo zdravotnictví navíc už příští rok spustí plošný screening rakoviny prostaty pro muže nad padesát let. „Iniciovat budeme i řadu dalších screeningových programů,“ slíbil ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09). Jsou i další novinky. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna letos rozjela plošný záchyt osteoporózy, do něhož jsou zapojeni praktici i gynekologové.

Prevence

Češi

Evropský průměr

Zubní prohlídka

84 %

58 %

Prohlídka u praktického lékaře

69 %

55 %

Rozbor krve

34 %

42 %

Vyšetření tlustého střeva

19 %

26 %

Gastroskopie

13 %

11 %

Kožní vyšetření

11 %

18 %

Gynekologická vyšetření

88 %

68 %

Vyšetření prsu (ženy)

51 %

50 %

Vyšetření prostaty (muži nad 55 let)

33 %

32 %

Vyšetření varlat (muži)

9 %

10 %

Zdroj: Health Report STADA 2023