„Za to, co se událo na začátku letošního roku, bych se chtěl všem občanům omluvit, špatně jsme to odkomunikovali,“ řekl už v červnu ředitel THHK Jiří Seidler.

Pravdou je, že cena tepla i tak zůstává v porovnání s dalšími českými městy mezi těmi levnějšími, způsob zpětného zdražení ale stále udivuje. Nejen petenty, ale i náměstkyni primátora Věru Pourovou (ANO). „Vadí mi, že se měnila cena zpětně, teplou zimu za vyšší moc nepovažuji. Je to jako kdybych si šla koupit chleba a druhý den za mnou přiběhl pekař, ať mu doplatím ještě dvacku, protože mu to nevyšlo,“ říká Pourová.

Ačkoliv THHK přistoupilo ke zdražení, městu odvedlo dividendu ve výši 15 milionů korun. O nějaké krizi tedy nemůže být řeč. Ve veřejném prostoru se objevila během posledních měsíců informace, že dividendu od společnosti požaduje samo město. Podle Pourové to ale není úplně pravda. „Rada města tu dividendu nepožadovala. Pravdou ale je, že členové orgánů měli ve smlouvě o výkonu funkce jako jednu z podmínek pro vyplacení odměn právě odvedení té patnáctimilionové dividendy,“ potvrdila náměstkyně pro správu majetku města.

Manažeři by tak byli sami proti sobě, kdyby teplo nezdražili a dividendu městu neodvedli – přišli by totiž o své odměny. Na to upozornil na posledním jednání zastupitelstva opoziční zastupitel Jan Čáp (KDU-ČSL). Jeho usnesení, které doporučuje radě města upravit smlouvy, aby podmínku odvedení dividendy neobsahovaly, v zastupitelstvu hladce prošlo. „Nemám s takovým návrhem problém. Už jsem v tomto smyslu se společností hovořila,“ řekla Deníku Pourová.

Zpětné zdražování se podle ní nesmí opakovat. Zamezit by tomu chtěla změnou stanov. „Pokud by chtělo vedení společnosti zvýšit cenu, potřebovalo by souhlas rady města,“ vysvětlila Pourová.

S vedením společnosti chce řešit i další z bodů, který nadzvedl ze židle autory petice. A sice, že společnost platí asi 600 tisíc ročně za vlastní skybox na zimním stadionu. Podle Seidlera jde o obchodní vztah s hokejovým klubem, ze kterého THHK vychází s výrazným ziskem. Skybox prý zároveň slouží k přilákání nových zákazníků. „Budeme to řešit. Myslím si, že bychom se v reklamní politice mohli určitě umírnit,“ dodala Pourová.

Zdražení zaskočilo tisíce domácností

Zpětné zdražení tepla za rok 2019 překvapilo v březnu odběratele z 24 tisíc hradeckých bytů. 650 z nich podepsalo na jaře petici s názvem „Hradečtí proti zpětnému zdražení tepla od THHK za 2019 – chceme férové hospodaření s teplem“. Autoři petice Silvie Surmová a Pavel Horáček kromě petice zaslali také stížnost k regulačnímu úřadu (ERÚ) jako podnět k prošetření zpětného zdražení tepla. Odpověď zatím nedorazila. „Co mám zkušenosti, trvá to většinou hodně dlouho,“ potvrdila Pourová.