„Chováme tady africká zvířata, a ta mají teplo raději než my," řekl zoolog Pavel Moucha. Tropické počasí podle něj dělá největší radost želvám obrovským, které pocházejí z ostrovů Aldabra a Seychely. „Jsou z vysokých teplot tak nadšené, že se na noc ani nevracejí domů," uvedl zoolog.

Zoologická zahrada proto kvůli vlně veder nemusela přijímat žádná zvláštní opatření a jede podle běžného režimu. Na krmení ani ošetřování se nic nemění a zvířata se ani nijak speciálně neochlazují. „Snad jen kopytníci se pasou jen ráno a navečer a mezitím spíše polehávají a přežvykují," upřesnil Pavel Moucha.

V minulosti královédvorská zoo chovala například tygry ussurijské, a ti by v podobném počasí vyžadovali speciální péči. Opatření by zoo musela přijmout i v případě, že by chovala například lední medvědy či jiná zvířata pocházející z chladných oblastí.

Na rozdíl od osazenstva dvorské zoo českým domácím a hospodářským zvířatům vedro vadí. Podle odborníků je nutné hospodářská zvířata vydatně napájet a chladit

„Na dostatek vody by neměli zapomínat ani osoby cestující se svými čtyřnohými miláčky. Zejména při delší cestě by měli dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře proběhnout a napít," uvedl na webu státní veterinární správy mluvčí SVS Petr Pejchal. Zvířata je podle něj potřeba zastínit a v případě velkého horka i chladit, nejlépe vlhkou textilií. „Naopak polévání zvířete vodou se nedoporučuje. Náhle zchlazení může být spíše kontraproduktivní," varoval mluvčí.