Miloš Zeman žije v podhůří Orlických hor, Jiří Drahoš zase v Hlinsku. První pracuje jako zástupce vedoucího výroby v jedné malé soukromé firmě, druhý vede podnik, který vyrábí nábytek na míru. Nejde o nové informace o prezidentských kandidátech, které se jejich týmům podařilo zatajit. Jde o jmenovce mužů, jejichž blížící se víkendové klání zajímá snad každého v zemi. Se svými jmény si Miloš Zeman - ten už řadu let - ale nově i Jiří Drahoš užívají zvýšené pozornosti.

„Neřekl bych, že by se mi se stejným jménem během Zemanova prezidentování žilo hůře či lépe. Samozřejmě si i já při každém představování se do telefonu či u přepážek uvědomuji, že pro druhou komunikující stranu toto jméno standardní není, což vidím na úsměvech lidí. Někdy si i v telefonu vyslechnu vtipný dovětek. Stává se, že při osobním setkání a představování se ta druhá strana snaží zadržet smích, což mě baví pozorovat. Důležité pro mě ale je, že je vše opravdu jenom vtipné a dá se říci i příjemné,“ popsal zážitky se svým „prezidentským“ jménem Miloš Zeman z Častolovic na Rychnovsku.

Podobné to v poslední době i Jiří Drahoš z Hlinska. Na rozdíl od prezidentského kandidáta, který je vědec a jeho doménou je chemie, zasvětil svůj život práci se dřevem a spolu s kolegy vybudoval úspěšnou truhlářskou firmu. „Legraci si ze mě nikdo nedělá, ale reakce lidí pozoruji,“ uvedl s tím, že by jich jistě přibylo, pokud by se Drahoš stal prezidentem. „Ale že by mi to přineslo do života něco výjimečného, nebo by mi z toho plynuly nějaké výhody, to si rozhodně nemyslím. Volbu prezidenta však sleduji se zájmem,“ poznamenal.

Zemana s jeho známějším jmenovcem spojuje i další věc – stejně jako prezident má i on dceru Kateřinu. Kromě ní však má i druhou dceru - Veroniku. A nejen tím se od prezidenta liší. Častolovický Zeman totiž vždycky rád sportoval.

„Mým koníčkem je fotbal, ale vzhledem k věku a zdravotním problémům se dám už jen na plavbu na nafukovací lodi jako pan prezident,“ směje se Miloš Zeman z Častolovic.

Miloše Zemana před čtyřmi lety volil, letos názor v prvním kole změnil, jak bude volit nyní, si chce nechat pro sebe.

„Nechci se pouštět do hodnocení jeho prezidentování. Má spoustu příznivců, ale také i odpůrců a já jsem někde mezi. Něco se mi líbí a něco ne. To samé bych ale mohl říci o jiných kandidátech, kteří se o post prezidenta prali. To jestli ho budu volit, nebudu komentovat, ale přiznám se, že v prvním kole jsem volil Jiřího Drahoše. Jestli ho budu volit i v kole druhém, si nechám pro sebe. Našlo by se mnoho kritiků, kteří by moje rozhodnutí řešili, a to nechci. Je to jen a jen moje rozhodnutí,“ dodal s tím, že mu vadí vzájemné napadání kandidátů a že to nemají zapotřebí.

Naopak Jiří Drahoš z Hlinska je rozhodnut. Hlas dá svému jmenovci. „Přijde mi rozumný a nejsympatičtější ze všech kandidátů. Miloše Zemana jsem volil před pěti lety, jsem ale z jeho prezidentování zklamaný,“ dodal.