Pro její východočeské činovníky v tom nic nezměnil ani víkendový sjezd zemanovců, který vynesl do čela strany jejího pardubického krajského šéfa Zdeňka Štengla.

„SPO-zemanovce nepovažuji za konkurenci, ale za našeho přirozeného partnera.Na krajské úrovni s nimi máme v koaliční spoluprací velmi dobrou zkušenost, teď navíc přes Štengla máme i určitou přímou linku na Hrad," řekl pardubický hejtman Martin Netolický, sám velký příznivec Miloše Zemana.

Tvrdí dokonce, že nemá ani žádný strach z toho, že by sociálním demokratům zemanovci brali voliče. Rozpětí případného elektorátu SPOZ je podle něj mnohem širší, může se prý týkat i KDU-ČSL nebo Zelených.

„Hegemonem levice je ČSSD a SPOZ je na této části spektra jen dalším, menším subjektem. A myslím, že tomu tak i zůstane," dodal hejtman Netolický.

To, že ČSSD a SPOZ nejsou konkurenti, tvrdí i zemanovci. Ti ovšem ve zcela jiných souvislostech. „Na rozdíl od ČSSD neslibujeme třinácté důchody a rozdávání dávek ze zdrojů, které nejsou. Radši budeme investovat, například do ústavů sociální péče," řekl šéf nové stranické buňky SPOZ v Trutnově František Vaněk. Podotkl, že odmítá typické škatulkování na levici a pravici, zemanovci totiž prý chtějí oslovit všechny vrstvy.

Nové buňky zemanovců nyní rostou jako houby po dešti, jen v Pardubickém kraji má strana už asi 200 členů.

„Učinili jsme opatření, abychom stranu ochránili před zájemci o členství s nedobrou pověstí, všichni postupují pohovory či zjišťujeme jejich reference v okolí," uvedl místopředseda SPOZ v Pardubickém kraji Roman Doležal.  Podotkl  že většina nově příchozích jsou původně nestraníci.

Jedou na Zemanově vlně, tvrdí TOP 09

Východní Čechy - Ve velké volební úspěchy SPOZ nevěří vedle hejtmana Martina Netolického ČSSD ani manažer pardubické TOP 09 Ondřej Müller. „Jejich nynější rostoucí preference jsou logickým vyústěním prezidentské vlny, nám také pomohl Schwarzenberg. V zásadě je však tato strana plná pardálů z ČSSD a nemá dlouhodobě co nabídnout," řekl  Müller.

Největšího dosavadního úspěchu dosáhla SPOZ na Pardubicku a Zlínsku, kde se vloni stala společně s ČSSD členem krajských vlád.