Ale pěkně po pořádku. O co tu vlastně jde? Magdalena Šindlerová je už sedm let majitelkou hradecké úklidové firmy Lena, která provádí pravidelné úklidy v domech i na stavbách. Od roku 2009 její zaměstnanci čistí společné prostory domu ve čtvrti Na Plachtě. S žádným problémem, co by stál za řeč, se tu nikdy nesetkala. Vlastně až do nedávna. „Během března mi volal pan J. P., který v domě bydlí, a který je končícím místopředsedou výboru společenství, a spustil na mě hodně agresívním tónem, co jsem si to dovolila zaměstnávat cikánku, nasadit ji do domu a nechat ji jako tipařku zprostředkovávat vykrádání bytů. Dozvěděla jsem se i to, že snižuji úroveň bydlení v této lokalitě," popisuje paní Šindlerová.

Náhle a účelně

Nezůstalo jen u slov. Netrvalo dlouho a firmě přistála na stole výpověď. Její údajný důvod? Dlouhodobá nespokojenost s kvalitou odvedených služeb. „Výpověď byla podle mě neplatná, protože se v ní uvádělo, že ukončuji smluvní vztah dohodou, přitom žádná dohoda neproběhla," pokračuje majitelka firmy, podle níž zrušení smlouvy vzniklo náhle a účelně, a jediným jeho důvodem byla zaměstnankyně tmavší pleti. Doteď si totiž nikdo jiný z celého domu na úklidové služby nestěžoval.

Situaci jsme se vydali zjistit i do zmiňovaného domu. Pokud bychom tu chtěli krást, nebo takzvaně tipovat, neměli bychom nejmenší potíž. Do domu se dostane, kdo chce.

Že tu uklízí Romka? To nám nevadí, tvrdí obyvatelé domu

Stačí si zazvonit, nebo si chvilku počkat, než někdo projde hlavními dveřmi a bez problému vás pustí. Že tu nebydlíte? Na to se nikdo neptá. O napjatých vztazích lidé v domě věděli. A nevadilo jim o nich hovořit.

Problém nemají

„Na otázku, zda nám vadí, že úklid v domě provádí Romka, odpovídáme, že nám to nevadí," netají se se svým názorem bývalý předseda společenství vlastníků domu P. K. spolu se svou manželkou. Nějaké snižování kultury bydlení pak dvojice rezolutně odmítá a dodává, že nemůže připustit, aby byl někdo diskriminován pro svůj původ. Stejný názor ostatně sdílí i další oslovený muž, který zde bydlí: „Že tu pracuje někdo romského původu, mi opravdu ani trochu nevadí," sdělil Deníku.

Jiný názor má pan J. P., tedy iniciátor výpovědi. Ten potvrdil, že je dlouhodobě nespokojen s úklidem v domě, důvodem je prý i to, že se tu stále střídají cizí lidé. Na dotaz, zda může být ve svých výtkách ohledně úklidu konkrétní, odpovídá, že přece nebude vykládat o každém nesetřeném parapetu. Na několikrát zopakovanou přímou otázku, zda mu také vadí, že v domě prováděla úklid paní romského původu, pak odmítá odpovědět úplně. Nakonec spěšně odchází.

Situace se vyřešila ještě před vydáním článku. I když možná trochu jinak, než by se čekalo. „Výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou jsme podali sami, nechceme, aby naši zaměstnanci pracovali v takovémto prostředí," vysvětluje majitelka firmy, která se nehodlá dále dohadovat s lidmi z výboru společenství domu. Jejich první reakce při zjištění případné medializace problému přitom byla, že výpověď stáhnou a omluví se úklidové firmě i zmíněné zaměstnankyni a vše v přátelském duchu vyřeší. Jak se později ukázalo, šlo o plané sliby.

Spolehlivá paní

„Paní je u nás zaměstnaná zhruba čtyři roky, má čistý trestní rejstřík, je spolehlivá a můžu se za ní zaručit," obhajuje svoji pracovnici Magdalena Šindlerová a dodává, že zaměstnává spoustu lidí a výkon jejich práce vůbec nesouvisí s barvou pleti. „S takhle xenofobním postojem jako v tomto domě jsem se během své práce ještě nesetkala, nebudeme tu proto už dál provádět úklid," uzavírá záležitost majitelka úklidové firmy.

(Poznámka: Vzhledem k citlivosti celé záležitosti a přání zúčastněných stran neuvádí redakce celá jména všech účastníků, jejich totožnost ale zná.)