Tento „advokát chudých" zemřel 24. dubna 1988 v pouhých 35 letech za nevyjasněných okolností ve věznici v Hradci Králové. Po listopadu 1989 byl Wonka jako symbol odporu proti policejnímu a justičnímu násilí rehabilitován. Byla to přitom naprosto zbytečná smrt. Wonka se totiž před svým posledním zatčením chystal legálně vycestovat do západního Německa.

Vrchlabský rodák Wonka pocházel ze smíšeného manželství, měl německého otce a českou matku. Po vyučení automechanikem se v 70. letech třikrát neúspěšně pokoušel o přijetí na právnickou fakultu, vždy byl ale kvůli nevyhovujícímu posudku ze zaměstnání odmítnut. Studoval proto práva laicky, byl pak pomocníkem občanů proti státu.

Za katrem seděl hned několikrát, poprvé v roce 1982. Ze vzdoru dokonce zkoušel kandidovat do tehdejšího parlamentu, ale jeho registrace byla odmítnuta a po volbách byl znovu zatčen. Nepodvolil se ale ani ve vězení, což ho stálo zdraví a  nakonec i život.

Polistopadová komise vyšetřující smrt Wonky stanovila odpovědnost konkrétních osob za jeho smrt. Prokuratura však případ odložila.  Na počest Wonky byl pojmenován most v Pardubicích a ulice v Hradci Králové a dalších městech. Hradec Králové, kde zemřel, mu v roce 2011 udělil čestné občanství.