Hasiči okamžitě začali láhev ochlazovat, jenže zhruba deset minut po zahájení zásahu se acetylenová láhev roztříštila. V té době bylo uvnitř dílny pět požárníků.

Výsledek? Josef Romportl zahynul na místě, Vlastimila Málka záchranáři převezli do fakultní nemocnice, kde svým zraněním podlehl. Vážně zraněn byl i velitel zásahu Adamec, který utrpěl úraz s trvalými následky.

Na novém stadionu

Na památku obou hasičů se už od roku 1975 koná Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka v disciplínách požárního sportu.

Letos se tak hasiči sešli už po dvaačtyřicáté a změřili své síly ve dvou disciplínách: v běhu na 100 metrů 
s překážkami a ve výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže. Poprvé se závody uskutečnily na nově zrekonstruovaném hasičském stadionu vedle botanické zahrady a do krajské metropole se sjelo více než 140 závodníků.

V současné době se jedná o druhou nejstarší soutěž pořádanou v České republice. Každoročně se na ni sjíždí ti nejlepší profesionální a dobrovolní hasiči nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a z Polska.

Mezi muži kraloval Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje, který vyhrál obě kategorie. Ve výstupů mužů nad 35 let zvítězil Jan Hopp z HZS hlavního města Prahy. Z žen byla na věži nejrychleji Kamila Bartošková 
z SDH Horní Cerekev a na stometrové trati neměla přemožitelku Šárka Jiroušová z SDH Poniklá.

Zvláštní uznání zaslouží také Josef Pěnča z HZS Jihomoravského kraje a Jan Juřička z SDH Luká, kteří se výstupu na věž zúčastnili 
v nesoutěžní kategorii nad padesát let věku.