„Je to šlendrián. To, že je výluka, jsem se dozvěděl až tady u lístků. Přitom je to velmi vytížená trať a lidé by o takových komplikacích měli vědět,“ rozčiloval se Jiří Kulhánek při cestě k autobusu a v ruce svíral právě zakoupenou balenou vodu. Své rozčarování neskrývala ani paní Lenka, která místo autobusu raději z Prahy využila delší spoj s přestupem přes Pardubice.

„Naštěstí jsem zvyklá si pořizovat jízdenku přes webový portál Českých drah. A teprve na nich jsem se dozvěděla, že bych se musela do Hradce z Poděbrad kodrcat autobusem. A to opravdu už nechci absolvovat,“ uvedla žena a pro ilustraci uvedla i svoji nedávnou výlukovou zkušenost.

„Bylo hrozné vedro. A najednou přijel autobus, kde klimatizace foukala celou dobu horký vzduch a člověk se v rozpáleném autobuse nemohl ani pořádně opřít, aby si neopařil záda. Měla jsem s sebou sice vějíř, ale ten spíš ten padesátistupňový vzduch ještě vířil, než pomáhal chladit. A vodu, kterou jsem měla připravenou na celou cestu vlakem z Prahy do Hradce, jsem měla vypitou už na Palmovce.“ „Nečekaná“ výluka zkomplikovala život i Nele Zahradníkové z Poděbrad, která jezdí za prací přes Hradec Králové: „Cesta je méně příjemná a navíc se bojím, že autobusy budou mít ještě větší zpoždění než vlaky a nebudu tak stíhat další spoje."

Důvodem výluky jsou údržba a opravy trati, přejezdů i zabezpečovacích zařízení.

Cesta autobusem skutečně trvá výrazně déle než vlakem. Potvrzuje to i další cestující: "Jela jsem pozdě večer z Prahy a v Poděbradech nás přesadili do autobusu. Do Hradce bychom vlakem měli dojet kolem tři čtvrtě na dvanáct, autobus tam dorazil deset minut po půlnoci," řekla žena. Zarazilo ji také, že na poděbradském nádraží není jasně označen směr, kde stojí autobus. "Je tam sice velký nápis BUS, ale když sejdete do pochodu, nevidíte jej, protože je zastrčený, takže ten, kdo to tam nezná, je zmatený."

Po celou dobu výluky jezdí na trase celkem sedm linek autobusů s označením R a Z. Linka R jezdí přímo z Hradce do Poděbrad a zpět bez dalších zastávek. Naopak linka Z mezi Hradcem a Chlumcem staví na všech zastávkách. Náhradní přeprava je organizovaná dle výlukového jízdního řádu.

Odjezdy autobusů z Hradce Králové jsou zpravidla o něco dříve, než jsou cestující běžně zvyklí u vlaků. Než vyrazíte na cestu, pečlivě si výlukový jízdní řád zkontrolujte, u některých spojů totiž nebudou zajištěné vlakové přípoje.

Během výluky mohou cestující z Hradce do Prahy výjimečně využít za stejnou cenu jízdného i cestu oklikou – přes Pardubice a Kolín.