Rádi přivítáme vaše další příspěvky, které je možné posílat na mailovou adresu encyklopedie.VC@denik.cz.

Písmeno F (pokračování)

Frintová Vendula

Česká reprezentantka v triatlonu a duatlonu se narodila 4. 9. 1983 v Náchodě. Jejím prvním výrazným úspěchem byl titul mistryně Evropy do 23 let v roce 2003, o rok později byla na  ME druhá. Ve stejné kategorii je i dvojnásobnou vicemistryní světa (2004, 2005). Dosavadním největším úspěchem je titul mistryně světa v duatlonu v americkém Concordu (2009). Na olympiádě v Pekingu (2008) byla třiadvacátá, na olympiádě v Londýně (2012) patnáctá. Je trojnásobnou mistryní republiky, hájí barvy brněnského klubu Ekol Elite triathlon team. Trenérsky ji vedl Jiří Seidl, od roku 2013 trénuje v USA u Joela Filliola. Úspěšně dostudovala na katedře antropologie a genetiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Futurum

Obchodní centrum na Brněnské ulici v Hradci Králové se 110 obchody značkové módy, restauracemi, dětskými koutky a parkováním začalo fungovat v roce 2000.

Od té doby se  pořádně rozrostlo. Vzniklo více parkovacích míst, nyní v něm může  zaparkovat 1350 aut. Ve Futuru funguje i multikino Cinestar. Dvaačtyřicet nových obchodů bylo slavnostně otevřeno v roce 2012. Jako novinku nyní vedení centra chystá zřízení wifi free zóny po celém druhém patře.

Půjde o klidovou zónu s pohodlným sezením, televizí a internetem. Je určena především pro pány, kteří čekají na své dámy, až si nakoupí.

Frymburk

Unikátní hrad stojí na vysokém ostrohu nedaleko Nového Hrádku na Náchodsku. Na malém prostoru je vybudován objekt s velmi silnou plášťovou zdí, soustavou hradních příkopů a mohutnou věží o průměru 18 metrů, která je nejširší stojící hradní věží  na našem území.

O významu hradu svědčí také fakt, že severní část dnešních Orlických hor byla po staletí nazývána horami frymburskými.

Odhaduje se, že kvůli velkému rozsahu a finančním nákladům stavby hrad nechal postavit některý z tehdejších významných feudálů. První písemná zmínka o hradu, který se v té době  jmenoval Friedenburg, pochází z roku 1354, kdy ho vlastnil Matouš z Frymburka. Poté se vlastníci hradu neustále měnili, mezi majitele patřily také přední šlechtické rody (páni z Lipé, Dubé, Trčkové z Lípy a Colloredo-Mansfelové).

V době husitské hrad vlastnil  Jan Městecký z Opočna, proslulý svou krutostí a  záští vůči husitům. Na jeho chování  při dobývání husity doplatilo mnoho obyvatel  Nového Hrádku. Až do konce 16. století byl hrad udržován,  dokonce se využíval jako azyl pro panstvo při epidemiích. Osudným mu bylo velké povstání na Opočenském panství – v roce 1628 sedláci hrad vyplenili a další rok jeho pozůstatky při svém tažení vydrancovali a spálili Švédové.

Z hradu se ve velmi špatném stavu dochovala část obytné věže a plášťová hradba s bránou a portálem. V roce 2011 bylo založeno občanské sdružení Nový kruh přátel hradu Frymburk, které pořádáním různých kulturních akcí usiluje o záchranu této vzácné památky.

Písmeno G

Gablenz Ludvík

Rakouský generál vedl 27. 6. 1866 u Trutnova X. armádní sbor ve vítězné bitvě s Prušáky. Bylo to jediné rakouské vítězství ve válce roku 1866 na severním bojišti. Padlo však při něm 5000 rakouských vojáků, tedy čtyřikrát víc než Prušáků. K poctě vojevůdce a na památku vítězství byl na návrší Šibeníku odhalen sedmnáctimetrový litinový pomník ve tvaru obelisku. Jsou na něm uvedena jména všech padlých rakouských důstojníků a počty padlých vojáků z jednotlivých útvarů. Generál Gablenz ukončil svůj život z vlastní vůle v Curychu v lednu roku 1874. V září roku 1905 byly jeho tělesné ostatky převezeny z curyšského hřbitova do Trutnova a uloženy v kryptě památníku. S generálovými ostatky byl přivezen i původní náhrobník. Převozu ostatků se účastnilo 50 tisíc lidí. Přesně o sto let později – 10. září 2005 – se konaly vzpomínkové akce této události. Místy tehdejších bojů vede naučná stezka Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866 vybudovaná v roce 2000.

Gaierová Nelly

Operetní zpěvačka a herečka se narodila jako Cornélia Gaierová 3. 10. 1908 v Hradci Králové. Její otec – rakouský důstojník –  padl v 1. světové válce. Po matce – výborné klavíristce – zdědila umělecké nadání. Na Pražské konzervatoři vystudovala u prof. Doubravky Branbergové zpěv, po absolutoriu v roce 1930 vystupovala na různých operních i operetních scénách (1931 – 1932 Ostrava, 1932 – 1934 Plzeň, od roku 1935 až do konce svého života Praha). Vytvářela  hlavní role v několika oblíbených operetách (Rose Marie nebo Veselá vdova) a později muzikálech (My Fair Lady, Loď komediantů, Žebrácká opera či Kabaret). Legendární muzikálovou zpěvačkou se stala rolí dohazovačky Helly Leviové ve slavném muzikálu Hello, Dolly (1966). Pamatujeme si ji i z filmového plátna – hrála ve filmech Stříbrný vítr, U pěti veverek, Anna proletářka, Sarajevský atentát, Dita Saxová, Já už budu hodný, dědečku, Konečná stanice, Příliš hlučná samota atd. Byla obsazována i do seriálů – např. Pan Tau, 30 případů majora Zemana, Létající Čestmír, Dobrodružství kriminalistiky. Spolupracovala s rozhlasem, učinkovala v dabingu.

Za celoživotní mistrovství v operetě získala v roce 1993 Cenu Thálie. Zemřela 30. 10. 1995 v Praze.

Galaxie

Po Primě a Nově třetí plnoformátový televizní kanál vysílal z Hradce Králové od 1. 11. 1996 do 25. 5. 2000. Zaměřoval se na hudbu a klipy, např. v pořadech Videoautomat, hitparáda Top 20, Pecky, Zlaté hity atd. K vidění byly i soutěžní a zábavné pořady Dej fant! a Farkyáda. Oblíbené byly i rozhovory Václava Moravce, který si k nim zval politiky a populární osobnosti.

1. 4. 2002 vznikla Galaxie Sport, která např. vysílala utkání fotbalové Premier League, hokejové NHL, basketbalové NBA, závody automobilů F1 či tenisové turnaje ATP. Stanice byla v říjnu 2008 přejmenována na stanici Nova Sport.

Gastro

Soutěž a přehlídka kuchařského umění, která se koná v Hradci Králové od roku 1995. Při  mezinárodní soutěži v Kongresovém centru Aldis se o titul mistra republiky utkávají nejlepší kuchaři a cukráři. Zároveň zde probíhá národní soutěž ve vyřezávání zeleniny a ovoce. Soutěží se v různých věkových kategoriích, včetně kategorie pro handicapované. Vystavované soutěžní práce představují vrcholné výrobky současných trendů těchto gastronomických oborů. Účastníci soutěží nejen o titul mistra republiky a cenu hradeckého primátora, ale hlavně o prestižní medaile Gastro Hradec. Součástí celé akce je veletrh firem a škol.

Gočár Josef

Významný český architekt se narodil v roce 1880 v Semíně v rodině pivovarského sládka, která se v roce 1891 přestěhovala do Bohdanče. Po absolvování nižší reálky v Pardubicích a Vyšší  průmyslové školy v Praze začal v roce 1903 studovat na Umělecko-průmyslové škole v Praze, nejprve mimořádně v ateliéru Jana Kotěry a později jako řádný žák jeho speciální školy. S prvními projekty začal už o dva roky později. Jeho díla především z kubistického a funkcionalistického období patří k vrcholům české moderní architektury. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové. V roce 1924 se stal profesorem architektury na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl  od roku 1928 do roku 1931 rektorem.

V letech 1909–1910 realizoval první větší projekt v Hradci Králové – schodiště u kostela P. Marie.  Postupně zde zpracoval  územní plán města, vytvořil regulační plán nábřeží, podle jeho projektů vznikla Labská Kotlina, ale také školní bloky (Gymnázium J. K. Tyla) a střed města (dnešní Ulrichovo náměstí). Jeho plány výstavby zahrnovaly i systém vnějšího dopravního okruhu s radiálami směřujícími do centra města, mezi nimiž se střídají obytné čtvrti s plochami zeleně. Gočárova práce v Hradci Králové vyvrcholila v letech 1931–1936 návrhem a realizací budovy Okresního a finančního úřadu.

Významné stavby jsou však i v jiných městech: v Pardubicích (areál Winternitzových automatických mlýnů na pravém břehu řeky Chrudimky v letech 1910 – 1912, Grandhotel z roku 1930), v Lázních Bohdanči (kubistický lázeňský dům z roku 1911), v Jaroměři (Wenkeův obchodní dům z let 1909–1910) a v Praze (dům U černé Matky Boží v Celetné ulici z roku 1912). Uspěl v soutěži na vybudování kostela sv. Václava ve Vršovicích (1929–1930), podílel se na výstavbě paláce Fénix na Václavském náměstí (1927–1929), projektoval obchodní dům v Celetné ul. (1933), účastnil se výstavby kolonie moderního bydlení na Babě. Zemřel 10. 9. 1945 v Jičíně.

Gonsior Evžen Ing.

Přední šachový odborník se narodil 6. 12. 1931 v Bohumíně, jako hrající trenér prvoligového oddílu Slavie Hradec Králové získal v roce 1978 titul mistra Československa družstev, později hrál aktivně v klubech ŠK Ortex Hradec Králové a ŠK Lípa. Z turnajových úspěchů jmenujme 3. místo na mezinárodním turnaji ve Vratislavi (1979) a 4. místo v Děčíně (1974). Významných úspěchů dosáhl i v pozici reprezentačního trenéra – jako nehrající kapitán vedl tým mužů na Šachových olympiádách (Dubaj 1986, Soluň 1988), mládežnickou reprezentaci na MS a ME v letech 1994 – 2000. Vydal řadu odborných šachových publikací, oblíbené byly jeho vstupy v pravidelném pořadu ČT Sport V šachu. Jeho tréninkovou péčí prošla řada našich reprezentantů, mimo jiné Martina Holoubková z Rychnova nad Kněžnou, Jan Votava z Pardubic či Martin Petr z Hradce Králové, jenž se stal velmistrem.

Původním povoláním byl pedagog, zastával i funkci vedoucího odboru školství a kultury Východočeského krajského národního výboru, ze které byl z politických důvodů po roce 1968 odvolán.

Gothard

Vrch (352 m n. m.) na severní straně města Hořice. První osídlení lokality se odhaduje na starší dobu kamennou, tedy před 25 až 30 tisíci lety. Na jeho svazích dokázal Jan Žižka z Trocnova v čele orebitů porazit domácí kališnickou šlechtu vedenou Čeňkem z Vartenberka.

Kopec nese jméno sv. Gotharda. Připomíná ho i barokní hřbitovní kostel postavený na přelomu 17. a 18. století. Stojí na místě gotické kaple strahovských mnichů z 12. století a  zaujme svou monumentálností; v době národního obrození se stal poutním místem.

Vrch je rovněž připomínkou sochařství v Hořicích: interiéry kostela a svahy kopce zdobí výtvory z kamenické školy i z pravidelných sochařských sympozií, která se konají dodnes. Proslulý je též novorenesanční kamenný portál, jsou tu mohutná socha stojícího Jana Žižky, památník prusko-rakouské války nebo Riegerův obelisk, jenž je v současnosti častým místem setkávání mladých lidí.

Grand festival smíchu

Soutěžní přehlídku nejlepších komedií českých a moravských divadel pořádá Východočeské divadlo (VČD) v Pardubicích, letos bude mít už svůj 14. ročník. Odborná porota uděluje  cenu Komedie roku, vyhlašují se i Cena studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

Od roku 2012 je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru Cena Genia smíchu. Její název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky, umístěné v průčelí historické budovy VČD. Rozhoduje o ní Akademie Genia smíchu, složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, režisérů a dramaturgů. Jejím prvním vítězem se stal Jiří Suchý, v roce 2013 ji získal  Lubomír Lipský.

Závěrečným Galavečerem smíchu provázejí významné herecké osobnosti a je pravidelně zaznamenáván redakcí zábavy České televize a vysílán odpoledne na Velikonoční pondělí.

Grešová Jana

Členka Místní organizace Českého rybářského svazu Hradec Králové – Mivardi, mistryně světa v disciplíně plavaná. Zlaté medaile získala v holandském Leeuwardenu (2012), v slovinském Radeči (2013), ve sbírce má i zlatou medaili za soutěž družstev z roku 2012 a dvě stříbrné medaile ze šampionátu v italské Calcinaie. Je inspektorkou České inspekce životního prostředí, vdaná, manžel Milan, dcera Jana a syn Vojta.