Naměřené čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu v ovzduší překročily na měřicí stanici na Dukle limitních 50 mikrogramů na metr krychlový, ve středu odpoledne již 100 mikrogramů. Od té doby stále rostou, ve čtvrtek odpoledne již přesáhly 150 mikrogramů.

Jde přitom o průměrné hodnoty. Chvílemi, hlavně včera brzo ráno, dosáhla koncentrace téměř 300 mikrogramů.

Podobný trend je i jinde na východě Čech, například v Hradci Králové, Trutnově nebo dokonce i v Moravské Třebové. V těchto lokalitách však není situace tak vážná. Naopak na hřebenech Krkonoš a Orlických hor vládne slunečné a teplé počasí.

Limit 50 mikrogramů by neměl být za rok překročen více než 35krát. Smogová situace pro Pardubický a Královéhradecký kraj se vyhlašuje, pokud 24hodinová klouzavá koncentrace prachu přesáhne 100 mikrogramů ve dvou po sobě následujících dnech a za splnění dalších podmínek. Taková situace se nyní přibližuje, limit 100 mikrogramů přesahuje od středy stanice v Trutnově a od včerejška i v Hradci Králové.

„Zvýšené znečištění ovzduší je způsobené inverzí a zhoršením rozptylových podmínek," řekla vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ v Hradci Králové Markéta Bajerová.