Pouze jednotky volných lůžek mají k dispozice nemocnice v hradeckém regionu, které jsou pod obrovským tlakem kvůli náporu pacientů s koronavirem. Aktuálně je s covidem v kraji hospitalizováno asi 570 pacientů, z toho 164 je ve vážném stavu a dalších 238 ve středně těžkém stavu.

Například v hradecké fakultní nemocnici mají aktuálně 220 covidových pacientů, z toho 60 jich je na jednotkách intenzivní péče. Ačkoliv největší nemocnice v regionu o víkendu otevřela další covidové oddělení, opět se ocitá na hraně kapacit. „V několika jednotkách případů jsme museli pacienty překládat do jiných regionů,“ popisuje stav v nemocnici mluvčí Jakub Sochor. V krajských nemocnicích je situace ještě vážnější. „Přesuny pacientů jsou na denním pořádku, je to jediný způsob, jak lze přetíženost nemocnic řešit. Pacienti se denně transportují mezi nemocnicemi v kraji, často i mimo kraj,“ říká mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová. I kvůli tomu tento týden vydali ředitelé nemocnic z celého kraje společné prohlášení. Veřejnost v něm vyzvali, aby ještě více omezila sociální kontakty.

Přesuny pacientů, na které kraj v tuto chvíli do značné míry spoléhá, totiž začínají být problém. „Některé kraje nám už dávají najevo, že nám překládat pacienty nedovolí,“ přiznává hejtman Martin Červíček (ODS). I v ostatních krajích se totiž situace zhoršuje. Třeba na jižní Moravě, kam před týdnem zamířilo 15 pacientů z Náchoda. Ještě v úterý přijali ve brněnské fakultní nemocnici u svaté Anny dalšího pacienta z hradeckého kraje. Teď už to ale není možné. „Už nejsme schopni přijímat další pacienty z jiných krajů. Jsme na hranici kapacity jipových lůžek,“ říká mluvčí brněnské nemocnice Dana Lipovská.

Počet lůžek

Ke včerejšímu ránu zbývalo v celém kraji podle dat ministerstva zdravotnictví osm lůžek na jednotkách intenzivní péče pro covidové pacienty. Tři v hradecké fakultní nemocnici, po dvou v Jičíně a Trutnově a jedno v nemocnici v Náchodě.

Dalších 22 intenzivních lůžek zbývá pro ostatní pacienty. To znamená v součtu asi 13 procent kapacity. Podle ministra Jana Blatného Česko požádá o pomoc v zahraničí ve chvíli, kdy bude zbývat méně než 10 procent intenzivních lůžek. Standardních lůžek s kyslíkem je pak v kraji volných necelých osm procent.