Ač počasí ještě rozhodně není na koupání, táhl je sem program s vodou spojený: odemykání Jizery po zimě. Symbolicky klíčem otočil hejtman kraje Martin Půta sice až dvě hodiny po poledni, ale program tu Sundisk, který areál provozuje, připravil už od dopoledních hodin.

„Do naší pohádkové trasy s úkoly se registrovalo 385 dětí, k tomu jejich rodiče, další turisté, vodáci… podle mého odhadu tu bylo na tři a půl tisíce lidí," pochvaloval si návštěvnost akce, která byla zdarma, Martin Bauer.

Poprvé si letos splout kousek řeky vyrazili v sobotu nejen lidé z regionu, ale i přespolní, na vodě bylo vidět spousta posádek rodičů s dětmi. Plula zhruba desítka lodí. Po oficiálním odemčení Jizery odstartoval závod dvojic Tam a Zpět, což znamenalo ze startovní čáry „na trakaři" k lodi na břehu, dostat ji na vodu, nasednout a co nejrychleji až do Křížek, kde si lidé vyměnili loď za koloběžky a vydali se zpět po cyklostezce Greenway Jizera.

Nejlépe se vedlo dvojici Tomáš Slavík a Zbyšek Lhota. Na Malé Skále mnozí vodáci využili možnosti loď si půjčit. Sundisk provozuje celou síť základen podél Jizery a v okolí a také na Nise. „Letos úplně nově přibude základna v Líšném po cyklostezce Greenway Jizera asi dva kilometry proti proudu od Malé Skály, kde ve spolupráci s obcí Líšný rozšíříme služby," prozradil novinky Martin Bauer.

Vodáci na Malé Skále odemykali Jizeru

Lenka Klimentová