Druhé ANO 2011 (14,18 %) obsadí 6 mandátů, třetí ČSSD (11,8 %) 5 křesel, čtvrtá KSČM (10,02 %) 4 mandáty, TOP 09 (6,69 %) a ODS (6,35 %) mají po 3 mandátech a po dvou zastupitelích budou mít také zástupci Koalice pro Hradec (6,17%) a Změna pro Hradec a Strana zelených s podporou Pirátů (5,67 %). K urnám přišlo v Hradci Králové 38,89 procent voličů.

V Chlumci nad Cidlinou vyhrála strana KDU-ČSL v čele se starostou Miroslavem Uchytilem.

V Nechanicích volby ovládl také současný starosta Jiří Pechar a jeho Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) - místní sdružení celkem.

Také ve Smiřicích vyhrál starosta Luboš Tuzar a jeho SNK a stejný scénář je také v Třebechovicích pod Orebem, kde vyhrálo SNK v čele se starostou Jiřím Němcem.

V Novém Bydžově zvítězila ODS (20,08 %), kterou vede starosta Pavel Louda.

HDK následuje ANO a za nimi je ČSSD

Hradec Králové - Komunální volby ve stotisícovém Hradci Králové vyhrál Hradecký demokratický klub (HDK), který získal téměř 26 procent hlasů a 12 mandátů v sedmatřiceti­členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO 2011 se 14 procenty hlasů a šesti zastupiteli. Třetí byla ČSSD s 12 procenty a pěti mandáty. Voleb se zúčastnilo 38,89 procenta voličů, což je méně než v roce 2010. Tehdy volební účast dosáhla 45,24 procenta. ČTK to zjistila ze serveru www.volby.cz.

Na čtvrtém místě skončila KSČM se ziskem deseti procent hlasů a čtyř mandátů. Po třech mandátech při zisku přes šest procent hlasů dostaly TOP 09 a ODS. Po dvou křeslech v zastupitelstvu získaly Koalice pro Hradec a Změna pro Hradec.

Lídr HDK primátor a lékař Zdeněk Fink prý tak výrazné posílení pozic a vítězství HDK očekával. „Chovali jsme se zodpovědně a pracovitě, prosazovali otevřenou radnici," řekl Fink ČTK. Tvorba koalice podle něj bude daleko jednodušší než před čtyřmi lety. Sám hodlá aspirovat na post primátora. „Věřím, že na ustavujícím zasedání zastupitelstva 4. listopadu zvolíme primátora, náměstky i radu," řekl.

Radnici by mohly dál řídit dosavadní koaliční strany HDK, ODS, TOP 09 s Koalicí pro Hradec, kterou do voleb vedla dosavadní náměstkyně primátora Anna Maclová. Toto uskupení by ale disponovalo jen poměrně těsnou většinou 20 hlasů. „Po zkušenostech z minulého volebního období se budeme snažit o vytvoření širší kolice," řekl Fink.

O případné koalici v čele s HDK je připraveno jednat hnutí ANO. „Budeme se snažit nabídnout naše kvalitní lidi do případné koalice v čele s HDK. Jsme ochotni podpořit pana Finka do funkce primátora," řekl lídr ANO Václav Víška. Přiznal, že ANO svého cíle získat osm až deset mandátů nedosáhlo. „Čekal jsem, že se k HDK více přiblížíme," řekl Víška.

ČSSD, která volby před čtyřmi lety vyhrála, nynější výsledek podle svého lídra Milana Jaroše považuje za neúspěch. „Lidé přestali věřit klasickým stranám, přiklonili se k různým hnutím a nezávislým kandidátům," řekl Jaroš. O případné koalici v čele s HDK jsou sociální demokraté připraveni vyjednávat. „Zatím nám nic nabídnuto nebylo," řekl Jaroš. Zcela jistě se podle něj nebude opakovat situace z roku 2010, kdy vítěz voleb, tedy ČSSD, skončil v opozici.

Do zastupitelstva se neprobojovali zástupci sedmi kandidujících stran. Neuspěla například uskupení Doma v Hradci a Volba pro město, které byly v minulém volebním období součástí radniční koalice.

Komunální volby v roce 2010 v Hradci Králové vyhrála ČSSD se ziskem 19,35 procenta hlasů a osmi zastupiteli. Druhá skončila ODS se šesti křesly, třetí byl Hradecký demokratický klub s pěti mandáty. Na většinové středopravé koalici složené ze zástupců ODS, Hradeckého demokratického klubu (HDK), Volby pro město (VPM), TOP 09 a Doma v Hradci se zástupci stran dohodli až dva měsíce po volbách.

Senátorem za Hradec Králové bude Malý nebo Vlasák, Dryml končí

Hradec Králové - Senátorem za Královéhradecko se stane buď nestraník Jaroslav Malý kandidující za ČSSD, nebo Oldřich Vlasák z ODS. Malý získal 21,95 procenta a Vlasák 18,91 procenta. Volební účast dosáhla v tomto obvodu 38,57 procenta, což je zhruba o šest procentních bodů méně než před šesti lety. Tehdy v prvním kole ještě v barvách ČSSD vyhrál nynější senátor Vladimír Dryml, který letos kandidoval za stranu Domov a skončil předposlední se ziskem 1,87 procenta hla­sů.Malý ČTK řekl, že úspěch je pro něj obrovským překvapením. „Samozřejmě vím, že volby ještě nejsou u konce," dodal. Jeho soupeř ve druhém kole Vlasák uvedl, že Malý je jedním z nejsilnějších kandidátů. Zároveň je pro něj prý Malý zárukou, že druhé kolo nebude zatíženo negativní kampaní. Před druhým kolem chce Vlasák hlavně motivovat voliče, aby přišli volit.

Na třetím místě, tedy za Malým a Vlasákem, skončil nyní kandidát hnutí ANO Přemysl Škácha s 15,15 procenta hlasů. Podle něj o postupu Vlasáka do druhého kola rozhodli voliči z Hradce Králové. „Do poloviny sčítání jsme byl na druhém místě, Hradec pak rozhodl ve prospěch pana Vlasáka," řekl Škácha. Svou případnou podporu některému z postupujících kandidátů označil za předčasnou otázku.

Na dalších místech skončili Anna Maclová (za KDU-ČSL) s 11,06 procenta, Lubomír Štěpán (KSČM) s 9,78 procenta, Jiří Oliva (za TOP 09) se ziskem 7,92 procenta, Pavel Křížek (Strana zelených) s 5,88 procenta, Jiří Hejhálek (Svobodní) s 3,57 procenta, Ladislav Minařík (za Úsvit) s 2,7 procenta, výše zmíněný Vladimír Dryml s 1,87 procenta a Jiří Hladík (Doma) s 1,15 procen­ta hlasů.

Vizitky postupujících kandidátů ve volebním obvodu Hradec Králové
Praha - Vizitky kandidátů, kteří postoupili do druhého kola voleb do Senátu ve volebním obvodu č. 45 – Hradec Králové (řazeni abecedně):

Jaroslav Malý (67; bezpartijní za ČSSD) – lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové, proděkan pro výuku Lékařské fakulty UK Hradec Králové. Lékařství vystudoval v Hradci, v roce 1973 nastoupil na II. Interní kliniku Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, kterou v letech 2001 až 2012 vedl. V minulosti byl rovněž vedoucím Oddělení klinické hematologie (1997–2001) a Onkologického centra FN (1998–2002). Od roku 2001 do roku 2012 řídil Katedru interních oborů FN. Poslední dva roky působí na IV. Interní hematologické klinice královéhradecké FN. Je vdovcem, má dvě děti.

Oldřich Vlasák (58; ODS) – člen zastupitelstva města Hradec Králové, místopředseda Svazu měst a obcí, předseda správní rady Univerzity Hradec Králové. Vystudoval Strojní fakultu ČVUT v Praze, po jejímž absolvování pracoval jako výzkumný pracovník a a projektant. Od roku 1990 působil jako manažer v soukromém sektoru. V roce 1994 byl zvolen do královéhradeckého městského zastupitelstva, od listopadu 1998 do své rezignace v říjnu 2004 byl primátorem Hradce Králové. V roce 2000 byl zvolen místopředsedou Svazu měst a obcí ČR a v letech 2001 až 2011 byl jeho předsedou. Od roku 2002 je výkonným prezidentem Rady evropských municipalit a regionů (CEMR). Členem ODS je od roku 1991, v uplynulých deseti letech zasedal v Evropském parlamentu, letos v červnu už mandát neobhájil. Je ženatý, má tři děti.

Hlasy voličů v hradeckém kraji nejrychleji sečetli v Libchyni

Hradec Králové - V Královéhradeckém kraji se podařilo nejrychleji sečíst výsledky obecních voleb členům okrskové volební komise v Libchyni na Náchodsku. Voleb se v obci s 62 voliči zúčastnilo 53,23 procenta z nich. Z šesti samostatně kandidujících nezávislých kandidátů zvolili pětičlenné zastupitelstvo. Celkem má obec 75 obyvatel. ČTK to zjistila z webu www.volby.cz.

Do 15 hodin zpracovalo výsledky voleb v hradeckém kraji ještě dalších 21 okrskových volebních komisí. Například v Údrnicích na Jičínsku se voleb zúčastnilo přes 56 procent voličů. Ve Vršovce na Náchodsku byla účast přes 72 procent, v Rašíně na Jičínsku přišlo volit 79 procent voličů.

V Královéhradeckém kraji letos o přízeň voličů v komunálních volbách usilovalo 13 189 kandidátů, což bylo nejvíce od roku 2002. V téměř 450 obcích se ucházeli o asi 4200 míst zastupitelů. Lidé v kraji také letos volí senátory na Trutnovsku, Hradecku a Rychnovsku.