Na uzavřené schůzce byl připraven i malý raut, se kterým se blýskli kuchaři ze Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka. Pod vedením mistra kuchaře Pavla Hrušky pro hlavu státu nazdobili listové paštičky s koprovým žervé, rajčata s tuňákovou pěnou, okurku, plněnou šunkou, kanapky se žervé, hroznovým vínem a mandarinkami, se sýrovou pěnou a ořechy, dále pak sýrové špízy s olivami a na stole nechyběly ani ovocné špízy.

„Kreace jsme vymýšleli sami, jen jsme reagovali na požadavek Hradu a na přání pana prezidenta použili červené a bílé hroznové víno," prozrazuje šéf packé kuchyně. Servis vína a občerstvení pak na místě zajišťovali rovněž studenti z Paky, frekventanti třetích ročníků Vít Javůrek a Šimon Bílek.

„Byla to pro ně výzva, oba se těšili. Vybrali jsme je i vzhledem k tomu, že nejsou trémisté," upozorňuje ředitel školy Petr Jaroš, který má přirozeně dobrý pocit z toho, že právě packou školu si vybral kraj k prezentaci. A neskončilo to jen u kuchařů a číšníků. Napilno měli i v cukrářské dílně. Právě odtud putoval pro hlavu státu osmnáctikilový dort jako sladká pozornost kraje.

„Dlouho jsme přemýšlely o tom, jaký tvar výrobku zvolit a také jaké použít nádivky. Nakonec vznikl dvouposchoďový dort o základně 45 x 45 centimetrů. Na potahovací hmotu pak autorka Martina Přenosilová, studentka 3. ročníku oboru cukrář, namalovala prezidentskou standartu. Bylo to náročné, každý tah musí být přesný, nic se nedá ošidit," popisuje trojrozměrné dílo vrchní mistrová Božena Vaňková.

Nad náplněmi cukrářky dlouho spekulovaly, nakonec světlý a tmavý korpus propojily krémy s ledovou kávou a mléčnou čokoládou. „Ovoce jsme nepoužily, aby se nám dort nepropadl, ale ozdobily jsme jím minizákusky, které rovněž putovaly na prezidentský stůl. Jestli výrobky z Paky prezidenta zaujaly, to se místní možná dozví v pátek, kdy Miloš Zeman zavítá do novopacké školy.

Návštěva v Nové Pace - v pátek 17. února:
- ve 12.10 setkání prezidenta s představiteli města Nová Paka
(SŠ gastronomie a služeb, Masarykovo nám. 2)
- ve 12.40 setkání s občany
(Masarykovo náměstí v Nové Pace, podium před školou)