Ostatní východočeské toky pondělní vydatný déšť většinou přečkaly bez výraznějšího vzestupu hladin.

Kvůli záplavám však přesto zůstávalo přes den uzavřeno devět úseků menších silnic. Některé komunikace na Pardubicku, kde voda v úterý přerušila provoz, již byly otevřeny, přibyly však uzavírky na Chrudimsku.

„Voda většinou ustupuje, kde to jde, postupně se silnice začínají uklízet," řekl náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

Také ve většině obcí, hlavně v těch výše proti proudu, už lidé začínají uklízet.

„Teď už je to úplně v klidu. Svoláváme jednotku a budeme uklízet pytle a zjišťujeme, kdo bude potřebovat čerpat vodu ze sklepů. První nápor vypadal hrůzostrašně, ale proběhlo to relativně v pohodě," řekl včera ráno velitel dobrovolných hasičů v Luži na Chrudimsku Josef Vrba.

Hasiči v úterý zasahovali jen v Pardubickém kraji zhruba u 150 případů, další výjezdy měli záchranáři v Krkonoších, kde se rozvodnilo horní Labe. Zejména museli čerpat vodu ze zaplavených objektů, odstraňovat popadané stromy, plnit pytle s pískem, vynášet věci z objektů do bezpečných míst, stavět protipovodňové hráze a čistit koryta vodních toků.

Nejsložitější byla situace v oblasti Holic na Pardubicku, kde voda zaplavila asi 20 domů. Ve Vortové na Chrudimsku voda zaplavila čtyři chatky v zahrádkářské kolonii a odřízla od obce jeden dům. Rodina se z něj nakonec evakuovat nemusela. V Mněticích u Pardubic byly včera  zatopené výběhy pro koně, hospoda a dětské hřiště, v Nemošicích cvičiště pro psy.