„Poničené jsou dva motory na úpravně vody a další čerpadlo v čistírně odpadních vod. Vyhořely rozvodny na internet a telefon. Zaplavených bylo asi 15 sklepů, další škody teprve zjišťují majitelé objektů, kteří jsou často chataři a chalupáři," řekl starosta Svratouchu na Chrudimsku Jiří Socha. Bude rovněž nutné vyčistit od naplavenin celou kanalizaci. Mosty, i když přes ně tekla voda, výrazněji poškozeny nebyly.

V nedaleké Krouně povodeň poničila regulaci říčky Krounky a vodotechnická zařízení v polích. Voda zaplavila sklepy několika domů, poškodila cesty a protrhla hráz jednoho menšího rybníka. „Tu budeme muset úplně zrušit, protože to nedokážeme opravit," uvedl starosta Pavel Ondra. Nynější záplavy přirovnal k povodním v roce 1997, předtím byly v Krouně také v roce 1961. Luže vodou neutrpěla, v městečku se řeka Novohradka z břehů nevylila, rozlila se jen na okolní louky.

Právě na Chrudimsku a také Orlickoústecku a Svitavsku byly po nedělním řádění živlů škody největší. Třeba v Luži hladina Novohradky stoupla až na třetí stupeň povodňové aktivity, včera už ale všechny řeky byly opět ve svých korytech. Lidé ještě včera vynášeli ze sklepů vědra vody, mnohde museli pomáhat i hasiči. Dalším zase kroupy zničily veškerou úrodu na zahrádkách.

Silničářům způsobily lokální záplavy škody ve výši osm milionů korun. „Sesunuly se dva svahy, bylo také nutné vyčistit propustky a odstranit nánosy bahna na vozovkách," řekl Marian Cvrkal z pardubické krajské správy silnic.

Lokálně se rozvodnila říčka Čermná v Horní Čermné na Orlickoústecku, starostka vyhlásila po zasedání povodňové komise druhý stupeň povodňové aktivity. Dobrovolní hasiči odstranili na poldru v Nepomukách kmeny a větve u výpusti. V Horní Čermné byly strženy dvě lávky, aby je neutrhl proud a nezatarasily potok.

Hasiči tak měli práce nad hlavu ještě v pondělí. „Pročišťovali jsme studny, čerpali vodu a odstraňovali nánosy bahna ze silnic," uvedla mluvčí hasičů Horáková.

Škody po povodni jdou do milionů

Nejvydatnější srážky
V nedělních přívalových srážkách napršelo během celého dne nejvíc z celé ČR na českomoravském pomezí.
Svratouch - 131 mm
Hoštejn - 87 mm
Suchý vrch - 56 mm
Ústí nad Orlicí - 49 mm
V pondělí pak hlavně v okolí Svratouchu spadlo dalších až 50 mm

Východní Čechy - Pojišťovny evidují po víkendových bouřkách stovky škod za celkem několik desítek milionů korun. Obvykle jde o zaplavené sklepy, rozbité skleníky, poničená auta či fasády domů a okna od krup či rozbité střechy. Nejvíc případů je v Pardubickém kraji.

Česká pojišťovna má zatím hlášeno asi 350 škod. „Toto číslo určitě poroste, hovorů máme nyní dvakrát tolik, než je běžné," uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek. Nejčastější příčinou škod je záplava, a to ve třetině případů. Následuje krupobití a úder blesku. Odhad škod je nyní na úrovni 22 milionů korun.

Rozsah škod navíc poroste i kvůli včerejšímu vytrvalému dešti na Vysočině. Rozvodněnými toky jsou tak nadále ohroženy hlavně Orlickoústecko, Svitavsko  a Chrudimsko, jež leží na úpatí Českomoravské vrchoviny.