Například na Jaroměřsku došlo k lokálnímu rozlití vody mimo koryto v Brodě, Heřmanicích a Hořenicích s možným ohrožením města Jaroměře.
Situace v tomto koutu regionu byla natolik vážná, že musel starosta Jaroměře Jiří Klepsa svolat zasedání krizového štábu. Jednání se konalo v budově městského úřadu.

Začaly tak okamžitě práce na koordinaci potřebných činností, mimo jiné byla zřízena i mimořádná telefonní linka, na kterou mohli občané hlásit problémy a informovat se o aktuální situaci.

Velké drama představovaly chvíle, v nichž došlo k ucpání koryta Labe od lávky u školní jídelny po elektrárnu před soutokem Labe s Metují. 

Velké plochy uvolněných ker se hromadily také na soutoku Labe s Úpou. Právě Úpa byla v tu dobu pokryta téměř celistvou vrstvou ledu. Na pokusech o rozbití ledových ker a uvolnění toku pracovaly dva bagry. Jeden těsně za soutokem a druhý na sjezdu k řece za bývalým zahradnictvím. Jejich snaha ale nepřinesla žádný významný úspěch.

Naštěstí si příroda nakonec poradila sama a ve 23 hodin se krizový štáb rozešel. Bylo domluveno, že pokud bude příznivý stav pokračovat, zruší se povodňová pohotovost. V neděli ráno starosta Jaroměře ukončil práci krizového štábu.

Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů domů

Velká voda řádila i v jiných místech Náchodska. Jak uvedla Martina Žahourková, tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje, o víkendu došlo k zaplavení několika sklepů, a to například v Novém Městě nad Metují.

„Dobrovolní hasiči z Velké Jesenice kromě odčerpávání vody ze zatopeného sklepa v obci také stavěli bariéry z pytlů s pískem. Profesionální hasiči z Jaroměře a dobrovolní hasiči z Jaroměře, Heřmanic nad Labem a Nového Města nad Metují monitorovali hladiny řek v Brodu, Hořenicích, Jaroměři a v Novém Městě nad Metují – Krčíně,“ uvedla mluvčí s tím, že ještě v neděli dopoledne profesionální a dobrovolní hasiči z Broumova odčerpávali vodu ze sklepa domu v Benešově. (vv, red)