Miroslav Malý, 59 let, dělník, Rychnov nad Kněžnou:
Překvapit může různě. Možná konečně zatočí s korupčníky, což by bylo potřeba. Mohl by se také zasadit o zdanění nesmyslných výhod poslanců a také o to, aby nemohli v práci pít alkohol, protože to obyčejní lidé také nemohou.

Alena  Manišová, 52 let, inv. důchodkyně , Rychnov n. K.:
Myslím si, že nás Miloš Zeman nepřekvapí vůbec ničím. Je to symbol starých dob a obávám se, že se s ním navrátí to, co bylo v Česku dříve. Rozhodně to není krok dopředu. Osobně jsem ho za prezidenta nechtěla.

Jaroslav Stříbrný, 21 let, nezaměstnaný, Předměřice:
Myslím si, že s Milošem Zemanem ještě může přijít plno novinek, necháme se překvapit. Určitě to bude v mnoha ohledech jiný prezident. Sice za něj nejsem moc rád, ale asi by třeba nevyhlásil amnestii jako Václav Klaus.

Petr Doležal, 50 let, zedník, Hradec Králové:
Miloš Zeman? Ten nás bude překvapovat pořád, ale v negativním smyslu. Změna prezidenta bude tak trochu z louže pod okap, přesto snad bude Zeman lepší. Raději bych tam ale viděl Karla Schwarzenberga, kterého jsem volil.

Jiří Rozinek, 60 let, náměstek primátorky, Pardubice:
I Václav Klaus jako prezident překvapil. Věřím, že tak učiní i Miloš Zeman a že to bude příjemné překvapení. Je to inteligentní člověk a charismatická osobnost, takže věřím v to, že řady jeho příznivců porostou.

Lukáš Rousek, 25 let, práce v sázk. kanceláři, Pardubice:
Čím Miloš Zeman překvapí? Těžko říct. Mě osobně by nastupující prezident České republiky hodně překvapil, kdyby se choval jako normální prezident evropské země. Například v oblasti konzumace alkoholu.

Vladimír Soběslav, 57 let, státní úředník, Nová Paka:
Myslím si, že Miloš Zeman jako prezident České republiky nemá čím překvapit. Podle mého názoru není schopen formát, v kterém se pohybuje, překonat. Je to jako v začarovaném kruhu, proto od něho ani žádné zásadní změny rozhodně nečekám.

Zdeněk Burkert, 46 let, ředitel ZŠ školy, Nová Paka:
Miloš Zeman nás určitě nemá jako hlava státu čím překvapit, alespoň podle mého názoru. Už se totiž za ta léta, co se pohybuje na české politické scéně, dostatečně profiloval jako politik a opravdu nevím,  čím novým by překvapil a také koho.

Michal Kubeček, 21 let, vedoucí SRZ, Hronov:
Podle mého překvapit nemá čím. V těchto letech se už těžko předělá, což ukazuje v posledních dnech na svém chování. V žádném případě to není kandidát, kterého jsem tam chtěl mít. V každém případě to je ale prezident republiky, a tak ho budu respektovat.

Jan Meier, 60 let, vedoucí knihovny, Broumov:
Každý má čím překvapit, i Miloš Zeman v prezidentské funkci. Mě by překvapil, kdyby se jí zhostil špatně. Vážím si ho totiž už od léta roku 1989. Dobrý dojem mi později vrátilo několik osobních setkání i novinářský rozhovor, který jsem s ním vedl.

Jan Konvalina, 61 let, kulturní pracovník, Vrchlabí:
Myslím, že pokud by měl prezident Miloš Zeman nějak překvapit, tak jedině mile. Například tím, že by přestal kouřit. Ale mohl by příjemně překvapit třeba tím, že nebude tak striktní vůči Evropské unii jako jeho předchůdce. To by bylo dobré.

Karel Šklíba, 52 let, ředitel firmy, Úpice:
Určitě by mě překvapil, kdyby  se mu podařilo, co slibuje. Že totiž vyprovokuje některé lidi ve vládě a dalších vrcholných orgánech státu k pořádné činnosti. A zaslouží se o zlepšení komunikace prezidenta s premiérem i předsedou senátu. To bych očekával.

Eva Slaviková, 63 let, důchodkyně, Chrudim:
Nepřekvapí. I prezidentská funkce je stále politika, a tedy  domluva mezi různými stranami, které beztak táhnou za jeden provaz.  Nepřekvapí ani ve změně zlozvyků. Kouření mu chutná, pití občas taky, což je normální, takže zůstane takový, jaký byl.

Břetislav Kladiva, 60 let, důchodce, Litomyšl:
Myslím, že nepřekvapí. Tím, že je v politice delší dobu, už ničím překvapit nemůže. Jsem jeho příznivec. Proto jsem rád, že se stal prezidentem právě on. Přeji mu všechno dobré. Dobré spolupracovníky. A aby byl nám všem dobrým prezidentem.

František Bílek, 35 let, administrativa, Chrudim:
Myslím, že Miloš Zeman po tom, jak nasadil dosavadní prezident Václav Klaus laťku nízko, skutečně nemá co zkazit. Takže – Zeman má podle mého názoru rozhodně čím překvapit. Jsem zvědav na jeho úřadování v čele země. Ale nechme se překvapit!

Jan Rule, 21 let, student, Pardubice:
Nová úřadující hlava státu Miloš Zeman může překvapit jednoduchou a nad slunce jasnou věcí. Totiž tím, že bude opravdu, jak sám říká, prezidentem všech občanů. Tedy skutečně všech lidí, kteří žijí v této zemi, nikoliv jen hrstky vyvolených.

Jakub Studénka, 22 let, student, Chotěnice:
Podle mě překvapí, asi půlka populace byla přesvědčená o tom, že nemá být prezident, tak proto je má o čem přesvědčovat. Nemyslím si, že by třeba změnil své vyjadřování, ale v prezidentské funkci bude očividné, zda to dělá dobře či nikoliv.

Jan Lněnička, 68 let, důchodce, Horní Újezd:
Miloš Zeman má určitě čím překvapit. Volil jsem ho, protože jsem jeho příznivec. Jsem rád, že se stal prezidentem zrovna on. Přeji mu hlavně, aby mu vydržel optimismus. A aby myslel na nás, na obyčejné lidi. Zatím to vypadá, že je s námi.

Radek Klier, 43 let, market. manažer FK Pardubice:
Rozhodně má  čím překvapit. Mě by Miloš Zeman například docela dost překvapil, kdyby ze sebe přestal chrlit za každou cenu jeho proslulé bonmoty. Beru, humor je kořením života, sám ho mám rád, ale od prezidenta bych spíš  vyžadoval určitou míru důstojnosti a taktu.

Olga Skalická, úřednice, Dolní Dobrouč:
Určitě. Co od Miloše Zemana očekávám? Ledacos, a to v obou smyslech, v tom pozitivním i negativním.  Myslím si, že je to velice složitá osobnost, která překvapuje a bude překvapovat i nadále. Mám obavu, aby nenastal větší posun doleva.

Tomáš Katschner, 45 let, pořadatel Jazzince, Trutnov:
Miloše Zemana mám spojeného s lidmi jako jsou Miroslav  Šlouf či Stanislav Gross. Překvapil a potěšil by mě, kdyby se dokázal od svých někdejších přátel oprostit a být prezidentem, který umí lidi spojovat a za kterého se nebudu muset stydět.

Tomáš Zdechovský, 33 let, mediální analytik, Hradec Králové:
Myslím si, že ne. Miloš Zeman je konzistentní ve svých názorech, reakcích i lidech, se kterými spolupracuje. Překvapit by mohl tím, že by se jeho agresivní rétorika stala smířlivější. Přál bych si, aby se pokusil přesáhnout sám sebe a potlačil své ego ve prospěch státu.

Jan Hrabal, 29 let, média koordinátor HC ČSOB Pojišťovna Pardubice:
Překvapilo by mě, kdyby Miloš Zeman vydržel nezapálit si po celé funkční období přímo na Hradě ani jednu jedinou cigaretu. Toto vznešené a respektované sídlo by si to podle mého názoru rozhodně zasloužilo. Dým mi k němu moc nesedí.

Jan Pekárek, 39 let, grafik, Dolní Dobrouč:
Mě překvapuje už to, že nastupuje, protože vůbec nerozumím tomu, že ho lidé volili při tom, jaký styl kampaně vedl. To je první překvapení. A druhé? Nevím, jestli to bude překvapení, ale myslím, že se změní politický styl, styl jednání, který bude používat.