Otrava metylalkoholem už druhý den děsí obyvatele regionu. Ve středu ráno zde byl potvrzen vůbec první případ intoxikace v Libereckém kraji. Stav šestatřicetiletého muže z Libštátu, kterého v úterý večer hospitalizovali lékaři Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici, je nadále stabilizovaný.
0,5 promile metanolu v krvi

„Pokračuje očišťovací kúra, muž je stále v umělém spánku," sdělil ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Podle jeho slov rozbory prokázaly, že muž měl v krvi 0,5 promile metanolu. „Upozorňuji, že se jedná o hladinu, kterou jsme naměřili čtyřiadvacet hodin po požití lihoviny. A každý organismus snáší metanol jinak. Podle manželky, která muže přivezla, vypil pět nebo šest panáků tuzemáku," konstatoval ředitel a pokračoval: „Je možné, že kdyby si dal třeba ještě pivo, k otravě nemuselo dojít. Etanol se totiž z těla odbourává jinak než metanol. Má takzvanou větší afinitu k enzymům, jedy se odbourávají pomaleji a organismu neškodí."

Další nebezpečné tuzemáky nenašli

Jak zjistila policie, láhev tuzemáku, kterou měla mužova manželka koupit před měsícem ve večerce v Lomnici nad Popelkou, obsahovala vysoké procento metylalkoholu.

„Láhev, ze které 36letý muž pil, jsme zajistili a předali celnímu úřadu k provedení odborných expertiz. Rozbory potvrdily, že se v zajištěné lihovině nachází 50 procent metylalkoholu. Láhev byla opatřena pravým kolkem," uvedla Vlasta Suchánková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Policisté ve středu ráno obchod uzavřeli a ve spolupráci s celníky jej zkontrolovali. „Žádná další láhev stejného označení tuzemáku se v prodejně nenacházela a ani nebylo zjištěno jakékoliv porušení předpisů ohledně nakládání s alkoholem," poznamenala policejní mluvčí.

Podle starosty Lomnice nad Popelkou Vladimíra Mastníka byla večerka ve čtvrtek opět otevřená.

„Na první případ intoxikace metylalkoholem na Semilsku upozorňujeme na internetových stránkách města a varování, aby se lidé zdrželi požívání alkoholických nápojů s obsahem etanolu nad 20 procent včetně tuzemáku a konzumního lihu, zaznělo i v městském rozhlase," potvrdil starosta.

Lidé si dávají pozor, tvrdí starosta

Podle něj je pro lidi překvapením, že si postižená rodina měla láhev zakoupit právě v Lomnici.

„Je to stále jen domněnka a takto to bere i většina občanů. Samozřejmě, pozor si dávají, asi jako většina lidí v republice," dodal. Policie se v současnosti zaměřuje především na zjištění původu závadné lihoviny.