Ty první si užívala samička Eliška, druhé pak sameček Many, nosorožci dvourozí, neboli černí. Zaměstnanci zoo spojili slavnost, při níž byla mláďata ve výbězích obdarována různými dobrotami, s připomenutím včerejšího Mezinárodního dne nosorožců. Ten se stává v mnoha zemích světa mementem pro ochranu těchto zvířat před chamtivými pytláky.

„Situace nosorožců na celém světě je kritická. V loňském roce bylo v Jihoafrické republice zabito 668 nosorožců, k letošnímu 13. září už jich je zabito 635. To jsou alarmující čísla. V asijských zemích stoupá poptávka po nosorožčím rohu. Jen pro srovnání v roce 1993 stálo kilo rohu na černém trhu 4700 dolarů. V roce 2012 už 65 tisíc dolarů," informovala mluvčí zoo Jana Myslivečková a dodala, že v asijských zemích bohužel stále panuje pověrčivé přesvědčení, že rozemletý roh je „všelékem" na celou řadu neduhů.

Zoo ve Dvoře Králové patří k nejlepším chovatelům nosorožců na světě. Pomáhá k záchraně nejen jejich úspěšným rozmnožováním, ale také realizací projektů na záchranu nosorožců v přírodě. „Čtyři z nosorožců severních, bílých, kterých žije na světě už jen sedm a z toho šest je našich, jsme odvezli do národního parku Ol Pejeta v Keni. Poslední samice v Evropě tohoto nosorožce, Nabire, žije tady, v naší zoo," uvedla příklad Jana Myslivečková.

Právě nebezpečí vybíjení vzácných zvířat a nutnost boje za jejich záchranu přijeli do královédvorské zoo připomenout účastníci loňského treku do základního tábora na Mount Everestu ve výšce 5600 metrů.

Třináctiletý Dante Burdych, který právě včera též oslavil narozeniny, a jeho otec René, zmíněnou expedici uskutečnili na podporu ohrožených nosorožců v Africe i na celém světě. „Jsem rád, že se mohu akce v královédvorské zoo zúčastnit. Přeji nejmladšímu mláděti v zoo, malé Elišce, vše nejlepší a aby se jednou vrátila bezpečně zpět do Afriky," gratuloval anglicky Dante, který dosud žil s rodinou v Jihoafrické republice. „Chráníme nosorožce, chodíme je jako dobrovolníci hlídat po nocích do národních parků. Situace je tam už velmi špatná a nebezpečná. Už si s tím neví rady ani armáda. Pytláci jdou po kořeni rohu a jsou pro svůj zisk udělat cokoliv. Proto je třeba stále apelovat na lidi, aby nosorožce chránili," dodal otec chlapce, René.