Po nedávném udělení prestižní Ceny Josefa Vavrouška (československého federálního ministra životního prostředí z let 19901992 a velkého vizionáře udržitelného způsobu života na naší planetě) se jeden z otců zakladatelů Krkonošského národního parku, profesor Josef Fanta, stal aktuálně hlavním protagonistou filmového dokumentu medailonku „Josef Fanta: má cesta z Krkonoš do Nizozemí a zpět". Film natočil režisér Martin Slunečko.

Z NÁMĚSTKA KRNAP TOPIČEM V MUZEU

Česká televize dokument premiérově uvede na svých obrazovkách tuto neděli 13. listopadu od 10.55 hodin na programu ČT2. V šestadvacetiminutovém dokumentu sleduje režisér Slunečko cestu Josefa Fanty do Krkonoš. Zde dostal mladý jednatřicetiletý expert na ekologii lesa za úkol připravit vyhlášení národního parku, nejstaršího na českém území. S profesorem Fantou prochází některá z míst, kde nebo o kterých se tehdy dost zásadně rozhodovalo.

Příběh Josefa Fanty pokračuje sovětskou okupací a následnou degradací z pozice náměstka ředitele Správy KRNAP na pozici topiče ve vrchlabském muzeu. Fanta nakonec odešel také z národního parku a posléze i z vlasti do Nizozemí, kde se nakonec stal profesorem lesnické ekologie hned na dvou univerzitách ve Wageningen a Amsterdamu. Po revoluci se vrátil do „svých" Krkonoš, aby na vlastní oči uviděl důsledky imisní kalamity v horských lesích. Obratem ji začal zkoušet řešit a i díky němu se podařilo naše lesy zachránit.

POSEL ZÁCHRANY NAŠICH LESŮ

Profesor Josef Fanta je nepřehlédnutelnou postavou nejen dějin Krkonošského národního parku, ale také moderního českého a nizozemského lesnictví. Je i klíčovou osobností odborné, ale i laické a mediální debaty o tom, jak má vypadat péče o lesy národních parků a lesy hospodářské.

„Nositel oranžského řádu, Ceny ministra životního prostředí, Ceny ředitele Správy KRNAP a prestižní Ceny Josefa Vavrouška Josef Fanta dostal v roce 85. narozenin díky Martinu Slunečkovi důstojný filmový medailon, natočený atraktivně, s velmi nápaditou kamerou Miroslava Součka a výborným střihem Ondřeje Šošolíka. Pro nás je Josef Fanta nejen otcem zakladatelem, poslem záchrany našich lesů po imisích, ale také zásadním poradním hlasem a hlasem zpětné vazby v naší aktuální práci v lesích i v ochraně krkonošské tundry. Dopady klimatických změn například na lesy či krkonošskou tundru patří k aktuálním Fantovým nejvýznamnějším tématům," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

VRCHLABSKÁ PROJEKCE BONUSOVÉ VERZE

Ve vrchlabském Ekocentru Krtek se připravuje projekce speciální bonusové verze dokumentu „Josef Fanta: má cesta z Krkonoš do Nizozemí a zpět", která má dvojnásobnou stopáž oproti televizní verzi (televizní dokument je 26minutový, bonusový film bude mít 55 minut). Při projekci přislíbili účast režisér Martin Slunečko i profesor Josef Fanta osobně. Těšit se můžete již brzy. Jakmile bude znám konečný termín, bude včas oznámen!

Radek Drahný