Podmínkou pro získání dotace je pětileté fungování ordinace, smlouva zubaře alespoň se čtyřmi zdravotními pojišťovnami a ordinační doba pět dní v týdnu a nejméně 35 hodin týdně. Do dvou let musí lékař registrovat nejméně 1500 pacientů, jinak mu ministerstvo dotaci sníží.

Podle stomatologické komory je v Česku zubařů dostatek a nabídka ministerstva má odborníky přesvědčit k praxi na venkově. O úspěchu tohoto kroku ale druhá strana, to je venkov, přesvědčen není. 

V návrat zubařů na venkov nedoufá místostarostka Staré Paky Věra Hlostová. „My jsme sháněli zubaře do ordinace dva roky, nyní už jsme více jak deset let bez stomatologa,“ popisuje současný stav ve Staré Pace, kde žije 1120 obyvatel. Projekt ministerstva vnímá jako vstřícný, leč v jeho úspěch nevěří. Obyvatelé Staré Paky mají naštěstí zajištěno stomatologické ošetření v sousední Nové Pace a nebo dojíždí do nedalekého Libštátu. 

Daleko hůř jsou na tom lidé v Lázních Bělohradu. Téměř pětitisícové město zůstalo bez stomatologické péče po tom, co jedna z lékařek zemřela a druhá odešla do důchodu. Radnice zajistila péči prostřednictvím agentury a do Bělohradu vloni nastoupili dva ukrajinští specialisté. I přes svoji erudovanost a oblibu u pacientů museli praxi ukončit, neboť nesložili aprobační zkoušky. 

„Je to zoufalá situace, z které nám nechce nikdo pomoci,“ říká starosta Pavel Šubr, který se obrátil na ministerstvo zdravotnictví, kraj, VZP i stomatologickou komoru. Marně, nikoho problém Bělohradských nezajímá. 

Nové opatření ministerstva zdravotnictví komentuje slovy: „Je to nesmysl, na menší města a obce se zubaři nehlásí,“ říká rezolutně Šubr. Město přitom nabízí vybavenou ordinaci a možnost pronájmu bytu. Šubr vidí problém i v tom, že řada zubařů vyžaduje platbu v hotovosti, zatímco obyvatelé venkova si ošetření nechají hradit přes pojišťovny. VZP nyní nabízí místním ošetření v šedesát kilometrů vzdáleném Liberci. 

V podobné situaci jako Lázně Bělohrad se ocitla i nedaleká Lomnice nad Popelkou.

Podmínky dotace

Ministerstvo chce během 4 let rozdělit přibližně 100 milionů. Ve vytipovaných lokalitách by se podpory mohla dočkat asi stovka zubařů. Ti musí v místě setrvat 5 let a mít smlouvu se 4 pojišťovnami. Do dvou let pak též musí mít alespoň 1500 pacientů.