Ještě před několika dny tam byl vidět malý zbytek sněhového pole, nyní již žádný sníh není patrný. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Sněhové pole Mapa republiky svým tvarem během tání připomíná obrys bývalého Československa a je tradičně místem, kde na české straně Krkonoš leží sníh nejdéle.

„Sníh v současném horkém počasí rychle tál, vysoké teploty jsou nyní i v Krkonoších, ale samozřejmě na hřebenech často vane vítr a je tam příjemněji než například v centrech měst," řekl Drahný. Například dnes po 8:00 bylo v Hradci Králové již 21 stupňů Celsia, v Peci pod Sněžkou bylo o dva stupně Celsia chladněji a na vrcholu Sněžky bylo 15 stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů má být v hradeckém kraji jasno až skoro jasno, nejvyšší denní teploty vystoupají na 31 stupňů Celsia, na hřebenech hor má být kolem 23 stupňů.

Loni sněhové pole Mapa republiky roztálo 10. června, což bylo o několik týdnů dříve než obvykle. Způsobeno to bylo malým množstvím sněhu v lokalitě. Mapa republiky leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku a je turistům nepřístupná. Lidé ji mohou sledovat z některých turistických cest, za příhodných podmínek bývá k vidění i z Hradce Králové. V Krkonoších se traduje, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.