Zahanbená paní zima, která letos stejně jako vloni nic moc nepředvedla, se rozhodla přece jen – i když trochu pozdě – ukázat, co umí. Na pomoc si vzala Apríla s jeho proslulým vrtkavým počasím a výsledkem je, že na hřebenech Krkonoš je nejvíc sněhu za celou sezonu.

Konkrétně Labská bouda v Krkonoších včera hlásila 170 centimetrů sněhu, nedaleká Luční bouda pak 88 centimetrů. Na obou stanicích to je maximum za celou letošní zimu.

Půl metru sněhu leželo po dvaceticentimetrovém nočním přídělu včera ráno i v Peci pod Sněžkou, tady však dosavadní letošní rekord z počátku února překonán nebyl. Jen do dvaceti centimetrů sněhu leží i v Orlických horách nebo na Vysočině, i zde ho však v únoru bylo víc.

„S nástupem dubna se paní Zima rozhodla, že se své vlády jen tak nevzdá a nadělila na horách novou sněhovou pokrývku, kdy na mnohých místech napadlo od počátku měsíce od 20 do 50 centimetrů. Nejvíce sněhu spadlo v pohraničních horách s Polskem," uvedl Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vodohospodáři však strach z povodní kvůli tání sněhu v Krkonoších nemají.

„Povodí je sice po silných přeháňkách minulých dní nasycené, ale ve středních polohách padal spíše tající déšť se sněhem a na hřebenech Krkonoš bude sněhová pokrývka odtávat podle předpovědí v příštích dnech jen velmi pomalu," řekl Jiří Kremsa z hradeckého Povodí Labe. Oteplovat se má totiž jen velmi zvolna. Počasí se ale konečně uklidní.

Rekord z března 2008

Na horách se nestává často, že by tu sněhu bylo nejvíc až v dubnu, jako je tomu letos. Není to však zároveň nějaká výrazná anomálie ani v kontextu nadcházejících Velikonoc: Když si meteorologové nedávno dali tu práci, zjistili, že Velikonoce bývají nezřídka chladnější než vánoční svátky, na které totiž velmi často přichází výrazná obleva.

A ještě jedna zajímavost, která potvrzuje, že nynější nadílka v Krkonoších není nic výjimečného. Nejvíc sněhu od roku 2005 leželo na Labské boudě v kalendářního hlediska jen o pár dní dříve než nyní. Novodobý rekord tu je z 28. března roku 2008, kdy na Labské boudě naměřili 283 centimetrů sněhu. Na konci února 2012 ho pak bylo 260 centimetrů.

Letošní maximum 170 centimetrů je při srovnání jednotlivých zim tak poměrně nízké. Výrazně méně sněhu bylo v Krkonoších jen loňskou zimu, kdy maximum činilo 85 centimetrů, datováno bylo 8. prosince 2014.

Loňská, na sníh abnormálně chudá zima se však zapsala do historických kronik jako jedna z nejslabších od dob měření. Třeba v Peci pod Sněžkou jako dokonce vůbec nejchudší na sníh. Ta letošní na tom, navzdory nynějšímu čerstvému sněhu, nebude o mnoho lépe.