ANO by podle agentury nyní v krajských volbách získalo 17 procent hlasů. Stejné jako v srpnovém a listopadovém výzkumu zůstalo i pořadí na dalších „medailových" pozicích. V těsném závěsu   by skončili komunisté s 15,1 procenty a ČSSD se 14,8 procenty hlasů.

Čtvrtá příčka by patřila Koalici pro Královéhradecký kraj, které by důvěru dalo 12,3 procenta dotázaných.

Podle průzkumu by v krajském zastupitelstvu stejně jako po minulých volbách zasedli i zástupci TOP 09, ODS a sdružení Východočechů a STAN. Zvláště poslední dva jmenované subjekty však v preferencích sice pomalu, ale jistě stoupají vzhůru. Hranici pěti procent nutných pro vstup do zastupitelstva by nově těsně překročilo také hnutí SPD Tomia Okamury. Naopak podpora SNK – Evropských demokratů, Změny pro Královéhradecký kraj či Svobodných se teď pohybuje pod čtyřmi procenty.

„Podle průzkumu v hradeckém kraji zatím vedoucí hnutí ANO je však velkou neznámou. Ačkoliv má nyní podporu přes 17 procent, neočekávám, že ve volbách získá výrazně víc. Na rozdíl od řady jiných kandidujících subjektů je ANO v regionech stále dost nečitelné a personálně nepříliš silné," podotkl politolog Jiří Štefek. Moc ale nevěří ani vítězství ČSSD.

Krajské volby
Lídři do krajských voleb v hradeckém kraji:
ANO – K. Dostálová
ČSSD – J. Štěpán
KSČM – O. Ruml
Koalice pro HK – V. Derner
ODS – M. Červíček
Východočeši – M. Berdychová

V minulých krajských volbách se vedle vítězné ČSSD a druhé KSČM do zastupitelstva dostali také zástupci Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, Východočechů a koalice TOP 09 a STAN. Hejtmanem se stal Lubomír Franc (ČSSD), který již oznámil, že funkci ve vedení kraje obhajovat nebude a chce se soustředit na svou práci senátora.

Průzkumu agentury Sanep se v první polovině ledna  2016 zúčastnilo 491 respondentů, kteří byli vybráni metodou kvótního výběru. Možnou statistickou odchylku uvedla agentura 2,5 %. Výzkum nezjišťoval případnou volební účast.

V kraji vede ANO před komunisty a ČSSD

Královéhradecký kraj - Krajské volby vždy byly vnímány jako „volby druhé kategorie". Doposud platilo, že v nich byly úspěšnější strany, které byly na celostátní úrovni v opozici a vládním stranám voliči naopak uštědřili políček. Jako například při oranžovém tsunami v roce 2008 nebo o čtyři roky později při posledních krajských volbách.

Letos však zatím vše nasvědčuje tomu, že letité pravidlo vezme za své. Nynější vládní ČSSD a hnutí ANO se udržují na špici průzkumů i ohledně krajských voleb, a to již řadu měsíců. Poslední předvolební průzkum agentury Sanep to jen potvrzuje.

Mezi ně se vklínila pouze KSČM, která druhá skončila ve volbách i před čtyřmi lety a vstoupila do hejtmanství společně s vítěznou ČSSD hlavním vchodem.

„Letošní podpora vládních stran i na krajské úrovni je dána tím, že popularita stran pravicové opozice stále nedosahuje jejich přirozeného potenciálu, jednak stranický systém v zemi probíhá poměrně zásadní proměnou. Třetím faktorem je, že voliči z nepochopitelných důvodů stále považují stranu Andreje Babiše za jakousi ve vládě disidentskou stranu," okomentoval průzkum politolog Jiří Štefek.

První tři jmenované strany pak na čtvrtém místě pronásleduje v Královéhradeckém kraji tradičně poměrně silná lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj.

A další strany už spíše paběrkují. Ovšem s výjimkou ODS, která v posledních měsících pomalu, ale slibně voličsky stoupá i na celostátní úrovni, a rovněž Východočechů, kteří letos kandidují v koalici se Starosty a nezávislými (STAN).

„Konečný výsledek ODS bude lepší než uvádí průzkum, v Královéhradeckém kraji očekávám zisk přes 10 procent. Východ Čech a především podhorské oblasti v Krkonoších byly vždy silně pravicové. Za černého koně voleb považuji rovněž uskupení Východočeši a Starostové. Z tohoto spojenectví se stane klíčová síla pro sestavování krajské koalice," míní Štefek.

A naopak je skeptický k reálným ziskům jak ČSSD, tak hnutí ANO. „Rostoucí podpora nezávislých uskupení s řadou starostů a lidí z komunální politiky je evidentní," dodal politolog.

Rezervovanost vůči předvolebním průzkumům ostatně včera Deníku potvrdila v reakci na výstupy agentury Sanep celá řada krajských lídrů.

„Tento průzkum se od skutečných volebních výsledků bude lišit. V posledních letech se většina průzkumů reálně nepotvrzuje," řekl například lídr ČSSD Jiří Štěpán.

Podobně reagovala i jednička hnutí Východočeši Martina Berdychová.

Klára Dostálová za hnutí ANO naopak výzkum, který její kandidátce přisuzuje vítězství, pochválila.

„Výsledky průzkumu  potvrzují, že rozhodnutí složit kandidátku z úspěšných lidí prověřených praxí, bylo správné," reagovala včera Dostálová.

„Krajské volby rozhodne především kvalita a věrohodnost kandidátů," uzavřel lídr lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj Vladimír Derner.

Krajské volby - Královéhradecký kraj (leden 2016).