Policisté začali ve spolupráci s archeology hledat zřejmě hromadný hrob z konce druhé světové války. Ne náhodou. O tom, že zde s největší pravděpodobností došlo k zastřelení pěti Němců, kteří si museli před popravou vykopat hrob, se zde již delší čas hovoří.

Včera dopoledne byl jasný nález tří kosterních pozůstatků. Všechny tři kostry ležely ve vykopané proláklině spořádaně vedle sebe.

„Podle dostupných historických pramenů by zde mělo být pohřbeno pět osob, v pátrání budeme pokračovat," řekla policejní mluvčí Ivana Ježková. Do titěrné práce na nalezených ostatcích se s pomocí štětečků a dalších nástrojů pustili archeologové. „Ostatky jsou hodně rozpadlé, policisté je po vyzvednutí ze země odvezou do Kriminalistického ústavu , kde se jimi začnou zabývat antropologové," dodala mluvčí.

Podezření ze spáchání vražky

Policie zahájila úkony v trestním řízení pro podezření ze spáchání vraždy na více osobách dosud neznámým pachatelem.

Podle údajů z kronik měli být Němci zavražděni proto, že drželi zbraně. Popravě měl velet komandant z Hostinného. Policie vyslechla pamětníky události a její další vyšetřování směřuje i do Německa. „K exhumaci jsme přistoupili proto, že nechceme, aby budoucí cyklostezka, kterou tady po zbourání staré sokolovny hodláme vybudovat, vedla nad hroby lidí," uvedl starosta Rudníku Aleš Maloch.

Exhumace ostatků Němců v Rudníku„Kroniky, které máme k dispozici, pocházejí z poloviny padesátých let minulého století a je možné, že byly ideově poplatné tehdejší době. Také záznamy německých spolků už mohly být zase zkreslené z druhé strany. Jisté je, že oběti činu mají pamětní desku v místním kostele, a že tam je uvedeno šest jmen. Jeden člověk je zřejmě pohřbený ještě na jiném místě, o kterém nevíme," doplnil pro zajímavost tajemník obecního úřadu Jiří Jirásek.

O pěti lidech, kteří se stali zřejmě obětí vraždy v roce 1945, obec věděla i od místních obyvatel. Našli se totiž pamětníci, kteří dodnes žijí.

„Přišli nám na úřad vyprávět, že si pamatují, jak se tady tenkrát střílelo. Ale že nebyli přímými svědky toho skutku. Tomu museli povinně přihlížet jen Němci, ale smíšené čeko-německé rodiny nikoliv. Očití svědci tedy byli odsunutí a ostatní nic neviděli," poznamenal Jiří Jirásek.

Pamětníci věděli, kde hrob je

Starousedlíky, kteří s přesností do dvaceti metrů ukázali místo hromadného hrobu, vyslechli policisté, veřejně však mluvit odmítají.

Až se kosterní pozůstatky do Rudníku vrátí, najdou zřejmě odpočinek v obci. „Lidé se pochopitelně o událost zajímají, je tu kvůli tomu dost rušno, ale žádné zjitřené emoce jsme zatím mezi obyvatelstvem nezaznamenali. Pokud si ostatky nevyzvednou eventuální příbuzní, pohřbíme je zde. O přesném místě jsme zatím nejednali," dodal starosta Maloch.

Zastupitelka a kronikářka Rudníku Olga Hájková včera pro ČTK uvedla, že popravu pěti místních mužů vykonala armáda po jejich odsouzení. „V německých pramenech se hovoří o tom, že to byla poprava, kterou provedli partyzáni," řekla Olga Hájková.

Tvrdí, že v obci nežije nikdo z očitých svědků celé události, pouze lidé, kteří viděli až zahrabané hroby.

„Ví se, že bylo svoláno veškeré obyvatelstvo Rudníku a Javorníku od 14 let výše, aby přihlíželo odsouzení a popravě. Odsouzenci si sami vykopali metr hluboký hrob. Potom nastoupila jednotka, každý dostal pět kulek. Poté, co odsouzení padli do hrobu, je museli přítomní Němci zakopat,"dodala Olga Hájková.

Policie bude pátrat, zda žije viník

Policie se v pokračujícím vyšetřování pokusí najít i viníka události. „Nemůžeme spekulovat o tom, že ti lidé byli zastřeleni. Zda šlo o vraždu, zda je ještě viník na živu a o všem dalším. Jsme stále na začátku vyšetřování," uzavřela policejní mluvčí Ivana Ježková.