Když zavolal předsedovi krajské organizace SPO Miroslavu Matějkovi, ukázalo se, že je to pravda. Z kandidátky byl vyškrtnut v pátek, tedy v den, kdy začínaly volby. Podle Miroslava Matějky se koalice s Dohnálkem názorově rozešla, Helmut Dohnálek se však domnívá, že někdo velmi stál o jeho zmizení z kandidátky a SPO za to něco nabídl.

„Názorově jsme se v rámci koalice rozešli, navíc jeho (Dohnálkův) podíl na kampani nebyl takový, jak slíbíl," sdělil Deníku Matějka. Podle něj chtěli Dohnálkovi informaci o vyškrtnutí sdělit během soboty.

Vyškrtnutý kandidát jakékoli zanedbání kampaně odmítl. „Dal jsem na ni 50 tisíc korun, najezdil jsem 1700 kilometrů a odpracoval jsem na kampani řadu hodin." řekl. Důvody, které vyjmenoval Matějka, označil za zástupné. „Myslím, že došlo k nějaké obchodní záležitosti. Z doby, kdy jsem působil na kraji, vidím do hodně věcí, a to někomu vadí. Proto asi došlo k nabídce něčeho za to, že z kandidátky zmizím," míní Helmut Dohnálek.

Podle něj jde o podvod na voličích. Kampaň, do které se zapojil, prý vzbudila velký ohlas a sám je přesvědčen, že Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů a SNK, jak zní celý název koalice, by na Rychnovsku měla ve volbách velký úspěch a jemu samému by lidé dali řadu preferenčních hlasů.

Helmut Dohnálek už začíná uvažovat, že by od svých bývalých kolegů požadoval satisfakci. „Rozhodně chci nazpět peníze, které jsem do kampaně vložil. Mnoho dalších kroků dělat nemůžu, ale poradím se o tom s právníky," uvedl.