Projděte se kuriozitami semilského okresu a připomeňte si místní rekordy.

Největší hrad 
ze sněhu

V České knize rekordů jsou borci ze SemilskaZima roku 2010 přinesla kromě záplav sněhu a řady nepříjemností i několik pozoruhodných zápisů do České knihy rekordů. Jeden z nich padl v Harrachově.

„Zdejší sportovní areál uspořádal akci, během které vznikl největší volně stojící sněhový hrad v České republice. Představujete-li si pár dětí a něco jako sněhový bunkr – jste vedle, jak ta jedle. Harrachovský sněhový hrad měl dokonce i svého architekta – 
Petera Horníka – stavba skutečně vypadala jako pravý středověký hrad, komisaři Agentury Dobrý den naměřili obvod hradeb 81,5 metru a délku vodního příkopu (čtyři metry širokého) 105,1 metru. Hrad byl v nejvyšším bodě vysoký neuvěřitelných 13 metrů, vnitřní šíře hradu byla 9 metrů dvacet a vnitřní délka 34,2 metru. Rekordní hrad stavělo po dobu 10 dní celkem 15 lidí a to denně 7 hodin – ovšem další nezanedbatelný čas byl věnován vyzdobení hradu," přiblížil vznik pozoruhodného díla v nejvyšších českých horách Miroslav Marek.

Nejdelší vousy měří přes 5 metrů

V České knize rekordů jsou borci ze Semilska„Dovedete si představit chlapa s vousy, které mají přes 
5 metrů? Asi těžko, co?" ptá
se pan Marek a vzápětí odpovídá: „Ale takový člověk chodí po světě. To je ovšem řeč o světovém rekordu. Co se českých NEJ… týče, tak vězte, že 
v pelhřimovské Dolní bráně, kde sídlí Muzeum rekordů
a kuriozit, si můžete prohlédnout vousy pána, který nosil nejdelší knír. Míval rozpětí 123 cm! Nejdelší bradka v ČR, kterou se pyšní Jiří Urbanec z Benecka – mimochodem si ji nechává růst už přes 12 let – je dlouhá 100 cm. Ale pozor – to nejde o délku jednotlivých vousů. Jirkova bradka se totiž po prvním zapletení do culíku před několika lety samovolně splétá do jednoho dlouhého dredu. A jeho délka při oficiálním měření činila přesně jeden metr," vysvětluje Miroslav Marek a zároveň zve na návštěvu Muzea kuriozit a rekordů, které sídlí právě v Pelhřimově.

Největší sochy 
ze slámy

Vytvořili je nadšenci v dětském areále s názvem Šťastná země v obci Karlovice-Radvánovice u Turnova. „Před třemi lety jich tam vzniklo nevídaných jednačtyřicet. A při té příležitosti 8 borců v průběhu dlouhých 6 dnů postavilo sochu dinosaura, kterého komisaři Agentury Dobrý den zapsali do České knihy rekordů jako největší sochu ze slámy. Padlo na ni 500 kg slámy. Stavitelé odpracovali 288 hodin čistého času práce! Socha největšího z dinosaurů byla vytvořena v měřítku 1:2 oproti skutečnosti (výsledek je tedy poloviční oproti skutečnosti – přesto má na délku 19,25 m, v nejširším místě 250 cm a hlavu ve výšce 491 cm – tedy ve výši oken 2. patra," vysvětluje pan Marek.

Ke zhotovení objektu bylo použito dřevěné konstrukce (0,6 m3 dřeva), 20 m2 pletiva
 a 450 metrů provazu. Avšak později stejný tým sám sebe překonal, když v průběhu 9 dnů (584 hodin práce) zhotovil ze 750 kilogramů slámy obří sochu draka (na obrázku). Dominanta areálu měla 7 m na výšku a celkovou délku 23 m (z čehož 12,3 m tvořil ocas).