Očividně dojatého generálního ředitele Jiřího Appeltauera chválil, že pro své zaměstnance používá baťovské označení spolupracovníci, i za jeho pětatřicetileté působení ve firmě. „Kdo má odvahu investovat, má moje sympatie," chválil firmu. Radost prezidentovi udělali zaměstnanci, kteří pro něj sestavili jednoramenného robota, který dovede podávat drobné předměty. „Takový zajímavý dárek jsem ještě nedostal," spokojeně konstatoval prezident.

Dostal hračku

„Je to taková krásná domácí hračka, kterou si pan prezident po večerech může vyzkoušet," předal hrdě dar Jiří Appeltauer. „Jsem technický talent. Na co sáhnu, to rozbiju," pobavil přítomné prezident a pokračoval: „Nejdříve to vyzkouším jako pojízdný vysavač. Když to nebude fungovat, zjistím, zda to náhodou není pračka. No a když ne, udělám z toho učícího se robota, který mne pozdraví, kdykoli přijdu na Hrad nebo do Lán, ukloní se a případně zahraje nějakou znělku."

„Cigaretu vám podá," rozradostnil prezidenta ředitel. „Vynikající, už se těším, až to vyzkouším," radoval se Miloš Zeman, a když se cigarety z „rukou" robota dočkal, rozesmál desítky zaměstnanců znovu: „Nejdřív vypadal, že je nekuřák, ale pak se dal přesvědčit. Děkuji."

Prezidentská návštěva v Žamberku se nesla v přátelské atmosféře. Že je Miloš Zeman mezi svými příznivci, poznal hned, jak vstoupil do sálu Divišova divadla. Až na pár jedinců povstali všichni. Řady seniorů narušili jen studenti. Starosta Jiří Dytrt prezidenta chválil, že bravurně zvládl odpovědět na všetečné dotazy zastupitelů, s nimiž se před besedou s občany setkal. Hejtman Martin Netolický na pódiu zavzpomínal, jak tam s ochotníky hrál Tři mušketýry. „Je to můj druhý potlesk v tomto sále," usmíval se spokojeně. „Rád bych slyšel vaše názory, protože moje názory už mě poněkud nudí," vyzval Žamberské k diskuzi prezident.

Nejdřív se ale o některých problémech rozhovořil sám. Kvitoval snižující se nezaměstnanost a zvyšující se počet pracovních míst na Žambersku. V souvislosti s prací se rozhovořil také o nepřizpůsobivých: „Nepřizpůsobivý je pro mě ten, kdo odmítne nabízenou práci. Je třeba pomoci těm, kteří práci hledají, a zároveň donutit k práci ty, kteří třeba celé generace nepracují." Na strunu diváků v sále zahrál i svými názory na důchody, které by podle něj měly být nejen pravidelné, ale i pravidelně rostoucí. Miloš Zeman se pozastavil i nad problematikou průměrné mzdy, připomněl, že Pardubický kraj je až na jedenáctém místě s její výškou. „Můžeme se trochu rozšoupnout v zájmu zvýšení životní úrovně obyvatel. Je spravedlivé, aby firmy část zisků daly zaměstnancům," nechal se slyšet prezident s tím, že toho lze dosáhnout tlakem odborů nebo konkurencí mezi firmami a jejich snahou získat zaměstnance.

Témata nevybočila

V diskuzi s občany se hovořilo o Islámském státu, ale i o prolomení těžebních limitů. Prezident se na rovinu vyslovil, že je odpůrcem obnovitelných zdrojů. „Jsem pro energetický mix, který se skládá z hnědého uhlí a existujících atomových elektráren," shrnul prezident. Jako v dalších navštívených místech diskuze dospěla i k tématu imigrantů. Prezident rád zopakoval své kontroverzní názory a svou teorii o řízené invazi do Evropy.

Diskuze pokračovala ve firmě Bühler CZ, kde se hlava státu setkala se zaměstnanci a studenty oboru obráběč kovů, který v tomto školním roce otevřela Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk právě ve spolupráci s firmou Bühler. V hale plechárny se mluvilo o česko-polské spolupráci a odlivu lidí z venkova, o němž prezident polemizoval. „Máte-li schopné podniky, máte střechu nad hlavou i práci. Lásku si musíte najít sami, k tomu máte krásnou přírodu, buďte za ni vděční," rozloučil se se zaměstnanci.