Další ptáče se odpoledne objevilo v Labské kotlině. Tentokrát šlo o mládě kosa. Strážníci ho posadili na větev nedalekého keře.

„Podobných telefonátů jsou teď na jaře, kdy se mláďata po vylíhnutí učí létat, desítky každý týden. Lidé se ale nemusí bát a už vůbec nám je sem nemusí nosit. Pokud je najdou na chodníku či ulici, stačí je opatrně odchytit do ruky a usadit na bezpečnější stanoviště poblíž místa nálezu," řekla mluvčí hradeckých strážníků Eva Čížková.

To potvrzují ochránci zvířat ze Záchranné stanice Jaro v Jaroměři, která se strážníky spolupracuje. Mláďata opouštějí hnízdo (ne všechna hnízda jsou umístěná na stromech, řada druhů hnízdí i na zemi) ještě v době, kdy neumějí dokonale létat. Mláďata se s rodiči dorozumívají kontaktními hlasy, rodiče tedy o každém z mláďat dobře vědí a pravidelně každé krmí. Ptáčat nalezených na místech, kde jim nehrozí žádné vážné ohrožení, tedy v lese, zahradě, na okraji pole, v korunách stromů či na hromadách dřeva, si tedy není třeba příliš všímat; snad jen s výjimkou rorýsů. „Ve většině případů opravdu nejsou opuštěná," podotkla Čížková.

Pomoct jim je třeba skutečně jen na rizikových místech. S mláďaty ptáků na rozdíl od mláďat savců může člověk manipulovat. Riziko, že je rodiče opustí, nehrozí. Nejlépe je posadit ptáče na větev stromu, sloupek od plotu, hromadu dřeva, do trávy.

„Pouze tehdy, kdy se žádné bezpečné místo v okolí nenachází, kontaktujte záchrannou stanici nebo městskou policii. Stejně tak učiňte  při nálezu mláďat dravců, sov a rorýsů," dodala mluvčí.