Vláda poražených. Tak by kritici mohli nazvat novou krajskou vládu, která nejspíš vzejde z pondělního ustavujícího zasedání hradeckého krajského zastupitelstva. Nebude v ní totiž jak vítězné hnutí ANO, tak ani volební vítězové z kandidátek stran, které tvoří krajskou koalici. Novými radními budou naopak lidé, které voliči vykroužkovali na úkor známějších osobností.

Podle politologů by ale takové hodnocení nebylo férové. Populární osobnosti z řad starostů či poslanců mají totiž plné ruce práce jinde a souběh s funkcemi krajských radních by už nezvládli.

Například lídra ČSSD a budoucího hejtmana Jiřího Štěpána ve volbách preferenčními hlasy přeskočil poslanec a populární náchodský starosta Jan Birke, jenž byl na kandidátce původně až na 12. místě. A vůbec nejúspěšnější u voličů socialistů byl senátor a bývalý prokurátor Miroslav Antl, který se ze druhého místa dostal na první.

Vítězem krajských voleb nebyl ani odcházející hejtman Lubomír Franc. Mezi miláčky voličů podle volebních preferencí nepatří ani většina dalších členů nové krajské vlády. Podle politologů to však tak úplně nesouvisí. „Skládání Rady kraje je však sofistikovaná disciplina. Hodně ji ovlivňuje pracovní vytíženost zvolených zastupitelů. Řada z těchto politiků jsou starosty velkých měst a v případě Birkeho a trutnovského starosty Ivana Adamce jsou zároveň poslanci. Být členem Rady kraje je de facto neslučitelné se starostovskými funkcemi, protože to je práce na plný úvazek," řekl politolog Jiří Štefek.

Stejné je to podle něj i v případě místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka, jenž přeskočil lídra kandidátky Koalice pro Královéhradecký kraj Vladimíra Dernera, či náčelníka Horské služby Adolfa Klepše z TOP 09.

V nové krajské vládě tak místo nich usedne například Pavel Hečko, který se do zastupitelstva dostal těsně na posledním, šestém místě kandidátky ČSSD. Na starost má mít regionální rozvoj a cestovní ruch. Václav Řehoř z ODS, jenž dostane gesci investic a majetku, se propadl z 2. místa kandidátky na čtvrté, podobným způsobem poslalo volební kroužkování dolů i Aleše Cabicara. Voliči TOP 09 před ním dali přednost poslanci Leoši Hegerovi a Klepšovi. Přesto Cabicar dostane křeslo radního pro zdravotnictví.

Lidovce bude reprezentovat v krajské vládě Vladimír Derner (náměstek hejtmana pro sociální oblast), ač voliči Koalice pro Královéhradecký kraj před ním jako lídrem dávali přednost ministrovi Bělobrádkovi. A rovněž Karel Klíma (radní pro životní prostředí a zemědělství), který byl až na pátém místě této kandidátky a podobně jako Hečko skončil jako poslední zastupitel „nad čarou".

V devítičlenné krajské vládě zasedne z pomyslné vůle voličů vlastně jen jediný člověk: Martin Červíček coby náměstek hejtmana pro dopravu, jenž si udržel pozici lídra ODS i podle preferenčních hlasů. Martinu Berdychovou (oblast školství a kultury), lídryni koalice STANu s Východočechy, přeskočil kroužkováním populární starosta Vrchlabí Jan Sobotka a bude vedle Červíčka a Dernera třetí náměstkyní hejtmana. Její kolega z kandidátky Rudolf Cogan, až trojka kandidátní listiny, bude krajským „ministrem" financí.
Naprostá většina přímých vítězů voleb, které voliči vynesli kroužkováním nahoru, se musí spokojit jen s pozicí zastupitelů. To se vedle Antla, Adamce, Hegera, Birkeho, Klepše,  Sobotky, Bělobrádka a dalších týká i hradeckého primátora Zdeňka Finka nebo bývalého europoslance Oldřicha Vlasáka.

„Je však pro mě překvapením, že ho ODS do Rady nenominovala. Byl dlouhá léta úspěšným primátorem Hradce Králové a voliči na něj nezapomněli před dvěma lety při volbách do Senátu - ačkoliv nakonec neuspěl, a ani tentokrát," dodal Štefek.

Úspěšnost budoucích krajských radních v krajských volbách:
Radní za ČSSD:
• Jiří Štěpán, hejtman kandidoval na 1. místě, propadl na třetí, 1621 přednostních hlasů
• Pavel Hečko, radní kandidoval na 5. místě, propadl na šesté, 512 přednostních hlasů

Radní za ODS:
• Martin Červíček, náměstek
kandidoval na 1. místě, skončil na 1. místě 2411 přednostních hlasů
• Václav Řehoř, radní
kandidoval na 2. místě, propadl na čtvrté, 549 přednostních hlasů

Radní za KDU-ČSL
• Vladimír Derner, náměstek
kandidoval na 1. místě, propadl na druhé, 2 124 přednostních hlasů
• Karel Klíma, radní kandidoval na 5. místě, zůstal na 5. místě, 885 přednostních hlasů

Radní za Východočechy/STAN
• Martina Berdychová, radní  kandidovala na 1. místě, propadla na druhé, 1408 přednostních hlasů

Radní za TOP 09
• Aleš Cabicar, náměstek
kandidoval na 2. místě, propadl na třetí, 522 přednostních hlasů