Stane se tak v neděli 3. července, kdy bitevní ukázkou na Chlumu vyvrcholí vzpomínkové akce na bitvu, která, jak se později ukázalo, měla celoevropský význam a vliv na další tok dějin. Ještě předtím však na návštěvníky Hradce Králové a jeho okolí čeká bohatý kulturní i historický program.

Nový pomník

V pátek 1. července bude odhalen pomník jezdecké srážky u Střezetic od sochaře Petra Nováka. „Pomník bude budoucím generacím připomínat, že se tu odehrála poslední velká jezdecká bitva v dějinách. Střetlo se zde jedenáct tisíc jezdců pruské a rakouské armády 
a během půl hodiny krvavého boje bylo zabito a zraněno šestnáct set vojáků 
a spolu s nimi zahynulo také na dva tisíce koní," řekl ředitel projektu Königgrätz 1866 a zároveň předseda Gardy města Hradce Králové Radek Balcárek s tím, že 
od 18. hodin se u Střezetic uskuteční stylizovaná bitevní ukázka se stovkou jezdců.

Oheň na nebi

V sobotu se připomínka bitvy přesune do Hradce Králové, kde je připraven celodenní multimediální program se závěrečným koncertem Filharmonie Hradec Králové. Třešničkou na dortu pak bude videomapping a ohňostroj, který se po letech opět vrací na Bílou věž. „Videomapping bude trvat přibližně devět 
a ohňostroj deset minut," informoval Radek Balcárek.

Tuna pyrotechniky

Celý program vyvrcholí v neděli na Chlumu. „Bitevní ukázky, která začne ve tři hodiny odpoledne se zúčastní na šest stovek vojáků a asi stovka jezdců. Celá ukázka bude trvat přibližně hodinu," řekl Pavel Urban 
a připojil pár perliček: „Bude tu celá řada pyrotechnických efektů, na které se spotřebuje přes tunu materiálu. Zajímavostí také je, že v roli velitele jezdecké brigády Alfréda II. knížete Windischgrätze se lidem představí známý český herec Václav Vydra."

Dopravní omezení a parkování
Pro akce na bojištích Střezetice a Chlum je zajištěno parkování na odstavných placených parkovištích přímo v areálu bojišť.
Střezetice - pouze placené parkování 50 korun pro osobní automobily, Chlum - pouze placené parkování 50 korun pro osobní automobily, 300 korun autobusy.

Pátek
Od 16 do 20 hodin bude uzavřena silnice ve směru Všestary - Střezetice.
Příjezd do obce Střezetice je zajištěn z hlavní silnice Hradec Králové - Jičín, na odbočku Dlouhé dvory. Placené parkování je možné na záchytném parkovišti.

Neděle
Od 7 do 20 hodin bude uzavřen vjezd do obce Chlum vyjma dopravní obsluhy. Placené parkování je možné na záchytných parkovištích mimo obec.
(zdroj: www.koniggratz1866.eu)