Vše začalo v sobotu o půlnoci, kdy promrzlého, mokrého a infekcí páchnoucího tvora nalezli lidé na poli nedaleko Rosic. „Po příjezdu na místo jsem nalezl pejska v naprosto podvyživeném stavu. Kus provazu měl zařízlý do krku, rána byla silně zhnisaná," řekl nálezce, který veřejnost o nálezu na facebooku informoval prostřednictvím skupiny Aktuálně z Chrudimska. Díky němu se do věci zapojili policisté. Rychle přijeli na místo a začali jednat. „Mají ode mne palec nahoru – snažili se opravdu pejskovi pomoci. Bohužel se nepodařilo sehnat kompetentní lidi – vzhledem k závažnosti stavu zvířete byl totiž nutný převoz za asistence veterináře," dodává nálezce fenky, kterou až do rána zahřívala deka a naděje, že bude lépe.

Týraná fenka se dočkala převozu do sídla chrudimského útulku, kde již čekala veterinářka Markéta Hašlová. „Na krku měla do masa vrostlý obojek, tlak na místo byl očividně dlouhodobý. Bylo potřeba ránu obnažit vyholením a odstranit hnis, který by příčinou silného zápachu. Dostala antibiotika a léky proti bolesti. Může se zdát, že je vyhráno, probouzí se, ale pár dní bude kritických – přechodem na léčbu a stravu může dojít ke komplikacím, třeba k oběhovému selhání. Teď je třeba se o ni ve speciálním karanténním vyhřívaném kotci starat a držet jí palce," řekla o podvyživeném a zbídačeném kříženci Markéta Hašlová.

Týraná fenka mezitím dostala od pracovnic útulku nové jméno. Podle místa nálezu jí začaly říkat Rosi.

Noc z neděle na pondělí prožila Rosi klidně a bylo vidět, že na lidi ani v nejmenším nezanevřela. Ochotně zapózovala nejen s vedoucí chrudimského útulku Denisou Škvrňovou (na snímku), ale mile vítala i kohokoliv jiného, kdo se ke kotci přiblížil.

Fenka pookřála

Veterinární lékařka Markéta Hašlová odhadla stáří fenky přibližně na tři roky. Ohledně zdravotního zvířete byla včera veterinářka zase o něco optimističtější. „Zlepšení je na první pohled zřejmé. Fenka na nás aktivně reaguje, vrtí ocáskem a rozhodně není agresivní. Je to hodný a komunikativní pes. Věřím, že by nakonec situaci mohla zvládnout bez nějakých větších následků," říká lékařka.
Cesta k úplnému uzdravení bude ještě poměrně dlouhá. Rosi by měla mimo jiné také přibrat alespoň sedm kilogramů na váze. Léčba nemusí být právě levná, ale naštěstí se ozvali i první dárci, kteří projevili zájem se na ní finančně podílet.

Pomoci může každý

Vedoucí odboru regionálního rozvoje při chrudimské radnici Petr Kopecký v pondělí založil zvláštní účet, kam je možné na Rosi přispívat. Jeho číslo je 43-9390260297/0100, variabilní symbol 351. Do zprávy pro příjemce lze uvést heslo ROSI. „Žádám případné dárce, aby na žádný jiný účet peníze pro Rosi neposílali, a děkuji všem, kteří přispěli či přispějí. Děkuji také těm, kteří finančně přispívají i na běžný účet útulku," dodal Petr Kopecký.

Do pátrání po majiteli psa se zapojili chrudimští policisté. Uvítají i pomoc případných svědků. „Za přestupek spočívající v porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání hrozí majiteli feny až půlmilionová pokuta," dodal policejní mluvčí Jiří Tesař.

UPOZORŇUJEME ČTENÁŘE, ŽE NĚKTERÉ ZÁBĚRY UVNITŘ VIDEOZÁZNAMŮ JSOU DRASTICKÉ A NEJSOU TUDÍŽ VHODNÉ PRO SLABŠÍ POVAHY.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Youtube

Zdroj: Youtube