Klání tu už od samého začátku pořádá místní soubor Na židli, vedený Petrem Zárubou. V jejich úsilí je podpořilo vedle věrných sponzorů i vedení města a Libereckého kraje.

Domácí převzali prestižní cenu

„Ještě jsem z toho v šoku," komentoval výsledek hlasování publika Petr Záruba, když přebíral putovní cenu přehlídky, která ji provází už téměř čtvrt století.

Jejich podání Červené Karkulky bylo podle hlasování dětí nejlepší a rovněž odborná porota turnovský soubor nominovala na letošní celostátní přehlídku pod názvem Loutkářská Chrudim.

Porota též vybrala z patnácti účastníků další a ocenila zvláštní cenou domácí soubor Nakafráno, Bažantovu loutkářskou společnost z Poniklé, turnovské Torzo 2 za hru Koralína, l. s. Vozichet z Jablonce n. Nisou a soubor Blechy z Jaroměře za inscenaci Tichá planeta. Další doporučení do Chrudimi tedy získali i loutkáři z Poniklé a z Jablonce nad Nisou. Celkem se turnovskému publiku v divadle představilo 120 účinkujících.

Ani diváci neodešli s prázdnou

Mnoho hodnotných cen čekalo na nejpilnější diváky. Ti, kteří absolvovali největší počet dvoudenního maratonu, získali dort v podobě perníkové chaloupky, poloviční slevu na dětský letní tábor, knížky omalovánek, pohádek a říkanek, ti nejpilnější pak maňáska a Vašík Šolc z Turnova si dokonce odnesl pravou loutku Kašpárka.

Bývalá starostka města Hana Maierová se přišla se všemi rozloučit. Vždy totiž tuto přehlídku zahajovala a nyní v roli náměstkyně Libereckého hejtmana potěšila hlavně pořadatele.

Podařilo se jí totiž prosadit to, že kraj bude od letošního roku jejich přehlídku pravidelně podporovat, a tak jim odpadnou mnohé starosti se sháněním peněz. Celá víkendová přehlídka se nesla ve velmi přátelské, i když soutěžní atmosféře.

Snad proto si i Petr Záruba v závěru zavtipkoval: „Když jsem vás všechny zval v roce 1999 na další ročník, řekl jsem, že tu za rok budou samé nuly. To jsem ale vůbec nemyslel na výkony soutěžících. Jak sami vidíte, stále k nám jezdí samé jedničky a často t

Otakar Grund