Koncem května byly instalovány na dvě místa v Turnově servisní stojany pro opravu kol, koloběžek, skateboardů, kočárků či invalidních vozíků. Turnovsko žije cykloturistikou, ale ne každý cyklista s sebou vozí nářadí. „S výbavičkou, jakou najdete na stojanech, hravě dotáhnete, opravíte, nastavíte, co zrovna potřebujete,“ upozornila mluvčí turnovské radnice Zdenka Štrauchová.

Servisní stanice jsou vyrobeny z vysoce odolné galvanizované oceli a jsou vybaveny kvalitním nářadím a komponenty od renomovaných německých a amerických značek. Součástí stojanu je závěsný systém pro kolo, hustilka, plochý šroubovák, křížový šroubovák, sada TORX klíčů, imbusové klíče, ploché klíče nebo třeba montpáky.

close Na konci května byly na dvou místech v Turnově instalovány servisní stojany pro opravu kol, koloběžek, skateboardů a dalších dopravních prostředků. info Zdroj: MěÚ Turnov zoom_in

První stojan najdou zájemci na inline oválu u Maškovy zahrady. Právě zde je řada rodičů se začínajícími cyklisty, kteří využívají ovál kolem areálu, nebo pak pokročilejších jezdců na pumptracku. Ve vzdálenosti několika metrů je i skatepark a z parkoviště u Maškovy zahrady vyjíždí řada cyklistů na výlety v Českém ráji. Druhé servisní zařízení vzniklo na Turnově II naproti vlakovému nádraží. Jeho umístění je strategické hned vedle parkingu na kola.

„V plánu je ještě umístění třetího stojanu, a to v Dolánkách na cyklostezce Greenway Jizera. Stojan má již vybetonovaný základ a do konce tohoto týdne se objeví hned za lávkou přes Jizeru,“ upřesnila mluvčí úřadu.

Za nápadem servisních cyklostojanů stojí Pavel Mikeš z Městské sportovní Turnov, s.r.o., který v roce 2022 přihlásil servisní stanice do participativního rozpočtu města Tvoříme Turnov. Tehdy se zrodila myšlenka vybavit město servisními stojany, které slouží nejen cyklistům, ale široké veřejnosti.

Projektový záměr byl poté přihlášen s žádostí o dotaci na Liberecký kraj. Ten poskytl k doprovodné infrastruktuře cyklostezek polovinu nákladů. Celkové náklady projektu byly 128.540,- korun, podpora Libereckého kraje činila 64.270,-, druhá část peněz šla z rozpočtu Městské sportovní Turnov, s.r.o.