Sezóna je pryč, úplný konec turistického ruchu ale ještě nenastal. Některé místa, i když s výrazně omezenou dobou, budou přístupná do konce roku. Jiná chystají jednorázové akce.

Kuks ještě sváteční

Příkladem je nejznámější památka regionu, Hospital v Kuksu. „Vzhledem k probíhajícím stavebním pracím hodnotíme letošní návštěvnost pozitivně. Lze ji srovnávat s loňským rokem, rozdíl je malý, zhruba tisíc lidí, tržby jsou přibližně stejné. To, že se v areálu pracuje, návštěvníky neodradilo. Určitě se pozitivně projevila nová cyklostezka z Hradce Králové," uvedl kastelán Libor Švec. Do konce roku se tu ještě uskuteční několik akcí. V listopadu to budou oblíbené Vánoční trhy. „Letos se uskuteční v zámecké zahradě," dodal Libor Švec. Nebudou chybět ani vánoční koncerty.

Přibude nový výhled

Obdobný vývoj zaznamenali také na dělostřelecké tvrzi Stachelberg. „Lidí přišlo trochu méně, ale není to nijak dramatický pokles. Takže jsme spokojeni. Žádné zásadní změny se tu letos nekonaly a ani v příštím roce konat nebudou. Hlavně se chceme věnovat plánům na rozšíření podzemí. Tam také putuje většina vydělaných peněz. Projekty je třeba předfinancovat," říká Martin Vlasák, předseda Občanského sdružení Stachelberg.

I když jedna zásadní věc se tu příští rok změní, resp. přibude. A to nová, 25 metrů vysoká rozhledna v těsné blízkosti hlavní tvrze. „To určitě další návštěvníky přiláká, ale až v roce 2015. Hotová má být totiž až v říjnu," dodává Martin Vlasák.

Turisté nemají na Stachelbergu zavřené dveře ani v listopadu a prosinci. Stačí přijít kteroukoli sobotu ve 13 hodin. Mezi Štědrým dnem a Silvestrem bude prohlídka dokonce každý den.
Zcela přístupné i v zimních měsících je skalní město v nedalekém Adršpachu. Skončily pouze plavby po jezírku. Teplické skály jsou v zimní sezóně zavřené.

Dva v první desítce

Na Státním zámku Sychrov se toho od listopadu moc nezmění. „Turistům bude přístupná prohlídková trasa A, chystáme i další prohlídku s pohádkou nebo vánoční trhy a koncert. Ani letos nezapomene na vánočně laděné prohlídky, při kterých bude na návštěvníky dýchat vánoční atmosféra," láká na Sychrov Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu. A upozorňuje na drobnou změnu otevírací doby. „Zámek bude otevřený i v pondělí, od 10 do 14 hodin," uzavírá.

Trosky byly naposledy přístupné uplynulý víkend. Ještě tuto sobotu a neděli, od 10 do 16 hodin lze zajít na hrad Valdštejn u Turnova.

Trosky i Sychrov se také drží v desítce nejnavštěvovanějších hradů a zámků republiky pod správou Národního památkového ústavu. Do 15. října je navštívilo 87 resp. 83 tisíc lidí, vloni to bylo 97 a 91 tisíc. Jedním z hlavních důvodů propadu je kvůli nepříznivému počasí opožděný začátek sezóny. Prvenství patří Českému Krumlovu, letos si tam našlo cestu bezmála 300 tisíc turistů.