Počasí a ekonomická situace rodin, to jsou dva stěžejní body, od kterých se odvíjí turistická sezona na nejrůznějších historických památkách. Zatím se zdá, že návštěvnost není nijak závratná, a tak se většina těch, kteří se o historické památky starají, spoléhají především na srpen.

„Jako ostatní hrady a zámky jsme i my zaznamenali mírný pokles turistů. Není to nijak dramatické, zatím tak o pět procent. Ale ještě připravujeme na polovinu srpna zámecké posvícení a setkání s folklorem, takže věřím, že se počet zájemců u nás o něco zvýší," řekl Deníku kastelán zámku Hrádek u Nechanic Ivan Šenk. Jak dodal, zatím jsou v polovině prázdnin, takže jsou optimističtí. Podle něho je právě o zámecké posvícení a setkání s folklorem, které se uskuteční v sobotu 18. a v neděli 19. srpna, vždy značný zájem. „Navíc máme další želízko v ohni. Největší počet turistů k nám přece jen míří na Vánoce na zámku, to již máme vyzkoušené," doplnil Ivan Šenk.

Ani s návštěvami kaple Zjevení Páně ve Smiřicích nejsou zatím příliš spokojeni. „Hodně záleží na počasí. Navíc máme otevřeno jen v neděli odpoledne, takže například při prohlídkách nám přijde přes třicet lidí, ale na další víkend jen deset. Řekla bych, že počet turistů je na stejné úrovni jako v loňském roce," řekla Ladislava Reichová ze smiřického městského úřadu. Jak dodala, mohou se zájemci objednávat na prohlídku kaple také mimo neděli. „Je s tím ale trochu problém. Představy lidí mnohdy neuskutečnitelné. Na objednávku totiž do kaple bereme dvacetičlenné skupiny. Nemáme pracovníka na to, aby provázel jednotlivé dvojice nebo trojice. A požadavek, abychom jim dali klíče, že si kapli projdou sami, jednoduše nejde uskutečnit. Kaple je přece národní kulturní památka, která je pečlivě zabezpečená, samotného bez dozoru tam nikoho pustit nemůžeme," vysvětlovala Ladislava Reichová.

Další rekord pro Bílou věž?

„Zatím do Bílé věže zamířilo na třináct tisíc zájemců. Není to takové jako například loni. Ale na druhé straně věříme, že se situace zlepší právě nyní v srpnu. Jak vyplývá ze statistik, v srpnu se tu vystřídá na čtyři tisíce zájemců. Loni jsme měli vůbec největší návštěvnost Bílé věže, přišlo na dvacet tisíc turistů. Snad se bude ten loňský rok opakovat," věří Petr Švihlík z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která se o Bílou věž stará.

Podle něho se počet turistů zvýšil i tím, že společnost umožnila výšlap také v noci a ráno. Například právě tuto sobotu se na Bílou věž můžete vydat a od dvaceti hodin do půlnoci si vychutnávat pohled na krajskou metropoli z ochozů ve výšce dvaasedmdesát metrů

Chlumec: zatím spokojenost

Snad jediní, kteří jsou zatím s návštěvami turistů spokojeni, jsou na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. A proč také ne, turistů jim mírně přibylo.

„Vsadili jsme na programy pro děti. Vidíme, že se to vyplácí, protože sem míří rodiny s dětmi vysloveně cíleně. Daří se nám například s třináctou komnatou hraběte Oktaviána i s pohádkovou cestou zámeckým parkem," řekla Marcela Zahálková z chlumecké Karlovy Koruny. Jak dodala, menší zájem je ale například o další novinku, a to o akci Na kole za krásami staveb Kinských. Jde o desetikilometrovou trasu, při které zájemci mohou vidět nejen samotný zámek, ale i park, bývalý pivovar či hřebčín Ostrov.

Tipy na výlet

Šrámkův statek Piletice:

V pátek 3. srpna začíná od 19 hodin letní koncert skupiny Poutníci Brno.

Bílá věž Hradec Králové:

V sobotu 4. srpna budou mít zájemci opět příležitost od 20 do 24 hodin prohlédnout si krajskou metropoli v noci.

Podorlický skanzen Krňovice:

V sobotu 4. srpna je otevřeno od 10 do 17 hodin, doprovodný program nabízí pečení chleba v historické peci. První várka upečeného chleba se bude vytahovat od 14.15 do 14.30 hodin, od 15 do 15.20 hodin první ochutnávka chleba.

Kaple Zjevení Páně Smiřice:

V neděli 5. srpna se od 14 a od 15 hodin uskuteční prohlídky kaple.