Stali se tak nejnavštěvovanějším objektem v péči Národního památkového ústavu v Liberci. Následují Sychrov, Bezděz a Frýdlant.

„Celkové údaje k návštěvnosti budou ale objektivní až k 31. prosinci, neboť zámek Sychrov má, na rozdíl od ostatních objektů, celoroční provoz a správa zámku doufá, že plánované akce v listopadu i prosinci osloví další návštěvníky," poznamenala Lucie Spálenská z památkového ústavu.

I když přišlo celkem o něco méně návštěvníků, jsou podle jejích slov kasteláni se sezonou spokojeni. Lidi totiž od návštěvy hradů a zámků neodradilo ani slunečné počasí, mnohdy je přilákaly i novinky nebo doprovodné programy.

„Abychom zvýšili atraktivitu našich objektů, byly dobudovány nové místnosti či části prohlídkových tras na zámku Hrubý Rohozec, Zákupy a Lemberk a na hradě Grabštejn. Na zámku Sychrov byly k vidění čtyři výstavy. Všude jsme pořádali také doprovodné kulturní akce, mimořádné prohlídky, kostýmované prohlídky a podobně," vyjmenovává Spálenská další atrakce hradů a zámků v Libereckém kraji.

Grafika - hrady a zámky v krajiDalší návštěvníky hrady a zámky nalákaly v Libereckém kraji na projekty jako jsou Noci kostelů, Hradozámecká noc, Dny evropského dědictví a další.

„Potěšujícím faktem pro nás je vzestup návštěvnosti na zámku Lemberk, kam přišlo 31 tisíc lidí. Byl to pěkný dárek k dvacátému výročí od jeho opětovného zpřístupnění veřejnosti," podotkla Spálenská.

Na Lemberku výročí návštěvníkům připomněli rozsáhlou výstavou mapující vývoj a přeměny této stavby a jejích interiérů, ale také řadou doprovodných kulturních akcí a mimořádných prohlídek. „To na objekt přilákalo nejenom návštěvníky nové, ale také ty, kteří Lemberk znají ze základní trasy a rádi nahlédnou i do dalších, běžně nepřístupných prostor," míní Lucie Spálenská.

Většina hradů a zámků v Libereckém kraji se nyní návštěvníkům uzavřela.

„Důvodem k této pauze, která obvykle trvá do dubna následujícího roku, je ochrana mobiliáře i objektu v zimě. Dochází k zateplování místností, zakrývání nábytku, přenášení mobiliáře do teplotně vhodnějších prostor, ale také ke stavebním pracem, které nebyly během klasického provozu možné," popsala Lucie Spálenská.

Sváteční akce

V celoročním provozu ale zůstává zámek Sychrov. Pokračovat tam budou například s pohádkovými prohlídkami, Čaji o páté a uspořádají i tradiční Vánoční trhy. Mimořádné sváteční programy nabídnou ale i na ostatních hradech a zámcích. Vánoční prohlídky chystají v Zákupech nebo na hrubém Rohozci. Grabštejn připravuje Vánoce na Grabštejně, Výroční mši svatou k poctě sv. Barbory a na Štědrý den rozsvícení Betlémského světla.