Letos by mohli mít motivaci se zlepšit – za třídění obalů od mléka a džusů totiž mohou svému městu pomoci vyhrát až 100 tisíc korun v soutěži Kam s nápojáčem.

Kdo vytřídí nejvíc, vyhrál

„Jestliže chtějí obyvatelé Hradce Králové uspět v konkurenci Pardubic, Českých Budějovic, Jablonce, Opavy a Třebíče, měli by začít více využívat 657 kontejnerů rozmístěných po městě. Jedná se buď o žluté kontejnery, kde se nápojové kartony ukládají společně s plastem, nebo oranžové nádoby určené speciálně na kartony," vysvětluje koordinátor kampaně Tomáš Kasal.

Několikaměsíční soutěž končí posledního září, a tak je nejvyšší čas napnout všechny třídící síly. „Město, které vykáže nejvyšší nárůst vytříděných kartonů od dubna do konce září na jednoho obyvatele, zvítězí. Pořád tak ještě můžete pomoci životnímu prostředí, svému městu a koneckonců i sami sobě," dodává Tomáš Kasal.

Kartonů se v zemi vytřídí málo

V celé České republice se každoročně spotřebuje kolem 17 tisíc tun nápojových kartonů, ale vytřídí jen 21 procent. Například papíru se přitom recykluje plných 89 procent.

Zajímavostí navíc je, že z nápojových kartonů se vyrábějí také desky podobné dřevotřísce a jsou tak pevné, že se z nich dají  stavět dokonce i domy. Na výrobu desek pro jeden dům je potřeba 30 000 kartonů.

Zrecyklované nápojové kartony také využívají zejména papírny kvůli dlouhému vláknu, které tvoří základ obalu a je cennou surovinou při výrobě papíru.