Je to šmodrchanec, který se zřejmě jen tak nerozplete. Manželé Stanislav a Marcela Kovářovi už tři roky nemají u sebe svých šest dětí. Pět jich je v dětském domově v Holicích a nejmladší dvouletá Nikolka v péči pěstounů nedaleko Týniště nad Orlicí.

Sociální pracovníci jim děti odebrali, když žili v Dobrušce. Údajně je měli týrat a nedostatečně se o ně starat. „Nežili jsme v luxusu, ale děti měly, co potřebovaly, rozhodně jsme je netýrali," říká Stanislav Kovář. Ostatně stejně rozhodl i letos na jaře soud.
Přesto Kovářovi nemají své děti doma. Věc jde totiž nyní 
k přestupkové komisi, takže další kolečko.

Manželé žijí v jedné místnosti v hradecké ubytovně. „Snažíme si sehnat lepší bydlení, ale všude chtějí kauce a my jsme bez práce," stěžuje si Kovář, který je kvůli chybějící ruce v invalidním důchodu. Jeho manželka Marcela by
v podstatě měla být na mateřské, ale nejmladší dcera je 
u pěstounů. „Slíbili, že nám ji nechají, ale nesplnili. Nechápu to, dostávají na ni peníze, které bychom měli dostávat my, pak bychom si mohli zařídit i lepší bydlení. Spousta lidí je na dávkách, my nejsme o nic horší," rozčiluje se Kovář.
Zřejmě jiný názor mají pracovníci na sociálně právní ochraně dětí. „Neustále po nás chtějí, abychom něco splnili – sehnali doktora, školu, školku… Když to uděláme, neděje se stejně nic a vymyslí si další věci, " říká Kovář.

Z úřadu samotného se však informace ven nedostanou. „Případ se týká nezletilých dětí, zkrátka nemůžu sdělovat žádné informace, ukládá to tak zákon," odpověděla Magdaléna Vlčková, mluvčí hradeckého magistrátu. Zároveň však dodává, že ombudsman podrobil případ v průběhu roku 2013 důkladné právní analýze a dospěl k závěru, že se sociální pracovníci nedopustili žádných pochybení.

To, jestli děti nakonec skončí u svých rodičů, rozhodnou zřejmě až další soudní martyria. „Děti chtějí domů, říkají nám to, už to trvá dlouho, ani na Vánoce je mít nebudeme," tvrdí Kovář. S manželkou za nimi pravidelně jezdí do dětského domova v Holicích. Soudy i cesty je stojí peníze. „Ten případ je citlivý, nechci se k němu vyjadřovat," reagoval Aleš Drozd, ředitel dětského domova.