Pod hlavičkou Česko-čínského centra pro výzkum tradiční čínské medicíny by v nemocnici měla postupně vznikat klinická pracoviště a do budoucna se počítá s výstavbou samostatné kliniky, která by se věnovala pouze tradiční čínské medicíně. V případě otevření hradecké kliniky by šlo o unikát v České republice i ve střední Evropě. Podobná zařízení fungují v západních zemích nebo ve Spojených státech amerických.

Nové centrum by se mělo  zaměřovat na zlepšení kvality života onkologicky nemocných pacientů nebo lidí s roztroušenou sklerózou.

Podle ředitele královéhradecké Fakultní nemocnice Romana Prymuly je jednou z výhod  tradiční čínské medicíny léčba bolesti. V Hradci Králové by měla fungovat hlavně léčba akupunkturou, případně akupresurou.

Čínská vicepremiérka Liou Jen-tung, která se včerejšího  otevření zúčastnila, řekla mimo jiné, že úkolem kliniky je přispět ke zlepšení zdravotního stavu českých občanů.

Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny, které bylo včera otevřeno v hradecké Fakultní nemocnici, nechce nahradit západní způsob léčby východními postupy.

„Například u onkologických pacientů je jasné, že jejich onemocnění nevyléčí, ale čínští odborníci jsou schopni velmi výrazně ztlumit bolest, potlačit nutkání na zvracení a zamezit dalším problémům, které pacientům velmi ztěžují konec života," vysvětlil ředitel nemocnice Roman Prymula.

V prvních měsících činnosti by lékaři ve výzkumném centru  měli léčit část pacientů klasickou metodou, část tradiční čínskou medicínou a pak porovnat výsledky. Už na podzim by však měla zahájit činnost ambulance pro zájemce o léčbu tradiční čínskou medicínou. Léčba takového typu není hrazena zdravotními pojišťovnami, takže lidé by si ji museli hradit sami. Nemocnice však jedná se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou  o možnosti, že by léčba bolesti mohla být u hospitalizovaných pacientů hrazena.

Pokud se podaří  kliniku vybudovat, měla by být podle ředitele Prymuly největším pracovištěm svého typu ve střední Evropě. „Chceme rozvíjet pedagogické a vědecké aktivity a stát se vzdělávacím i výzkumným centrem pro střední Evropu," zdůraznil.

Využití tradiční čínské medicíny vyvolalo i řadu odmítavých reakcí. Někteří lékaři vyjádřili obavy, zda se tak neotevírá cesta „šarlatánským" metodám. „V čínské medicíně jsou postupy, které fungují. Sám si dovedu představit působení akupunktury a herbální medicíny," řekl už dříve Roman Prymula.