I když  se venkovní teploty pohybují kolem sedmnácti stupňů, pro zaměstnance technických služeb ještě platí zimní období.

„Musíme využít vegetačního klidu, a ten platí do konce března. Práce jsme naplánovali tak, aby vytipované stromy do té doby z ulic a parků zmizely. V některých případech je nahradíme novými,“ řekl Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové.

Podle něho to nejsou vždy příjemné záležitosti a mnohdy si také lidé stěžují. „Je nám to všem líto, ale musíme se řídit projektovou dokumentací. Platí to například o višních na Benešově třídě, které právě v tomto období mohly začít kvést. Ale Benešovu třídu čeká rozsáhlá regenerace, proto musely višně dolů, i když nebyly zase tak staré. Jenže, jak to vysvětlit paní, která plakala, co jsme to udělali,“ povzdychl si Daniel Jeřábek.

Práce například  pokračují v Šimkových sadech, kde se také počítá s rozsáhlou rekonstrukcí, nebo v Žižkových sadech, kde musely stromy padnout kvůli bezpečnosti chodců. Ze stejného důvodu v sobotu v hradecké Pražské ulici padl topol.

„Pokácené stromy nahradíme  novými.  Například v Šimkových sadech  bude  vysazeno přes tři sta padesát  nových stromů, stejně postupujeme  při druhé etapě  obnovy ulice V Lipkách, kde v první  polovině dubna vysadíme pětadvacet  lip evropských a velkolistých. Právě druhá etapa změn V Lipkách je jedna z našich největších letošních akcí. A ponese se ve stejném duchu jako první etapa. To znamená, že tu od Střelecké až k bývalé „bavlně“ obnovíme  komunikace pro pěší i cyklisty a k dispozici tu budou nové lavičky a odpadkové koše,“ doplnil Daniel  Jeřábek.

„Jen si říkám, jestli by technické služby nemohly postupovat při kácení stromů ohleduplněji. Těším se, že přijde duben a nikdo stromy nebude moci kácet,“  řekla paní Marie z Hradce.