V Jílovecké ulici v Semilech vzniká areál, který přiblíží zájemcům fenomén lidového léčitelství, který má letitou tradici i v našem regionu. Plánovaná expozice zahrnuje více jak třicet osobností z široké geografické oblasti sahající od Liberce až k Trutnovu a na jihu k Jičínu, a to z období od 18. století až do začátku století 21. Své zázemí najde jednak v tzv. Červené roubence, tak i v zrekonstruovaném cihlovém domku čp. 186, který prošel rekonstrukcí. Předchozí semilské výstavy o léčitelích vzbudily v minulých letech velký zájem, což vedlo k myšlence vytvořit trvalou expozici.

„Zájem o lidové léčitelství může být možná motivován touhou lidí vrátit se k přírodě v reakci na současné globální problémy, jako je klimatická změna. Pozornost návštěvníků přitahují také příběhy o léčitelích s mimořádnými schopnostmi, zavzpomínat pak přicházejí lidé, kteří „naše“ léčitele zažili,“ řekl Deníku autor výstavy, regionální historik a pracovník muzea Tomáš Chvátal.

Dvě odlišné historické budovy představí vývoj léčitelství. V roubence budou prezentováni léčitelé, kteří žili v podobných domovech v 19. století, jako například podivín Josef Pattermann, sklenařická rodina Metelkových či rozporuplná „skokovská bába“ Klotylda Hoppeová z Českého ráje. V cihlovém domku jsou pak představeni léčitelé z 20. století. Mimo jiné zde zaznívá téma pronásledování léčitelů komunistickým režimem. Náležitou pozornost věnovali semilské rodačce a léčitelce Květoslavě Patočkové, její činnosti a její rodině.

„Dokonce jsme zde na základě dobových fotografií, soudobého průzkumu i některých originálních artefaktů vytvořili přesnou repliku její „léčící místnosti“. Atmosféru tohoto tajuplného prostoru s množstvím sošek světců a svatých obrázků doplňuje i autentická audionahrávka hlasu paní Patočkové,“ představil jedno z velkých lákadel regionální historik. Další novinkou je „laboranstká kuchyně“ v tzv. Červené roubence. Odkazuje na krkonošský cech sběratelů a zpracovatelů bylin z dnešní Karpacze. „Laboranti byli unikátní v tom, že vycházeli z lidového léčitelství, ale zároveň ho propojili s medicínou. Destilovali si vlastní esence, měli vypracované receptury,“ doplnil.

V celé expozici se pak za pomoci fotografických figurín v životní velikost a konkrétních vzpomínek pamětníků snaží navodit v návštěvníkovi pocit, že je opravdu u daných léčitelů na návštěvě. Využívají autentického prostředí. „Některé exponáty máme půjčené od potomků léčitelů. Nepoužíváme klasické muzejní vitríny, ale například dobové skříně, abychom ten dojem návštěvníka umocnili. Kromě zraku chceme působit i na čich, a to prostřednictvím rozvěšených usušených bylin,“ zdůraznil autor výstavy.

Obnovou prošlo i přilehlé okolí „cihláčku“, venkovní prostranství se proměnilo v bylinkové záhony, kde je aktuálně vysázeno 75 druhů bylin. „Správa bylinkových záhonů bude pro samozřejmě vyžadovat větší pozornost, ale už jsme domluveni se sousedkou z Přírodního klubu Kořinek, že nám spolu s dětmi s péčí o bylinky pomůže,“ podotkl Chvátal. Bylinky budou sloužit nejen pro atmosféru expozice, ale také pro praktické ukázky a vzdělávání návštěvníků. „Rostou tu jak klasické byliny jako andělika, routa, benedikt, z těch méně tradičních maralí kořen, mydlice či maří list,“ dodal.

Slavnostní představení expozice proběhne v rámci Bylinkového festivalu, který se uskuteční v neděli 9. června a nabídne pestrý program. Jednou z přednášejících bude samotná vnučka Květoslavy Patočkové Jana Bušniaková, která pokračuje v rodinné tradice a zabývá se bylinkami. V Jílovecké ulici vyrostou stánky regionálních výrobců a prodejců, kteří nabídnou tematické zboží jako bylinné produkty, mýdla, keramiku, šperky s rostlinnými motivy, semínka a rostliny. „Návštěvníci se mohou těšit na širokou nabídku aktivit a poznání bylinek. Budou si moci vyrobit voňavé pytlíčky z bylin či vytvořit vlastní parfém z výběru několika desítek vonných esencí,“ přiblížil program Tomáš Chvátal s tím, že nebude chybět ani občerstvení či dětská zóna.