V dolině pod úchvatným Hospitalem rozložilo náčiní 130 stránkařů, aby statečně odolávali nájezdu zvědavých návštěvníků. A že jich bylo. Obec Kuks má 259 obyvatel, ale už v sobotu dopoledne hlásila omladina u parkoviště, že dorazilo kolem sedmi stovek aut. Řidiči obsypali nejen příjezdové cesty, ale auta porovnali i na okolní louky a meze, až dopravní kalamitu museli hasit požárníci. Horko bylo rovněž u stánků. Nejdelší fronty se tvořily u medoviny, vína svařeného i klasického a gastronomických pochoutek.

„Lidi hodně chodí nejen na mladé víno, kde je znát fenomén svatého Martina, ale i na svařáka, protože je zima a fouká. Ten se letos prakticky podává poprvé," povídal Miloš Vognar ze sdružení Siduri, provozující na Kuksu vinné sklepy. „Napečeno máme 1400 svatebních koláčů a další tisíce cukroví," počítal Radek Lorenzo Urminský z Hradce Králové a už odbíhal obsloužit další zákazníky, kterým zavoněl jeho další sortiment, šunkové klobásky. „Je čím dál víc vidět, že lidé jdou po opravdu čerstvých a kvalitních farmářských potravinách," vypozoroval.

Jeden ze stánkařů dokonce lákal nerozhodné dámy na opravdový orgasmus, který jim přinese luxusní větrník. Přemluvit se nechaly a vypadaly spokojeně. Třeba si přijdou užít příští víkend zas, kdy mají vánoční trhy na Kuksu druhé pokračování.

Jan Braun