V královéhradeckém kraji na ně čeká například hradecké Gymnázium Boženy Němcové, které dostane nová okna, v broumovském gymnáziu instalují nový výtah, v jičínském gymnáziu opraví elektrorozvody a  v hořické průmyslové škole kamenické a sochařské rekonstruují střechu.

Pro 44 středních škol a dalších zařízení pro děti a mládež, které spravuje Královéhradecký kraj, je pro letošní rok na nejrůznější opravy a úpravy vyčleněno celkem 77 milionů korun.

Největší akcí budou práce v Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové. „Plánujeme výměny oken a dveří asi za deset milionů korun, z toho polovinu realizujeme letos. Budova sice není zapsána jako kulturní památka, nachází se však na území městské památkové zóny, proto musíme vše konzultovat s pracovníky památkové péče," řekl radní pro oblast investic a majetku Josef Dvořák.

Mezi další velké projekty patří oprava střechy a fasády hradecké Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy v Hradci Králové. Je rozložena do několika etap, letošní práce vyjdou na čtyři miliony korun. Na opravu elektrorozvodů na Lepařově gymnáziu v Jičíně se počítá s částkou 5,7 milionu korun.

„Nejnákladnější položkou z letošního seznamu akcí je rekonstrukce střechy hlavní budovy Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích, která vyjde na šest milionů korun a měla by být hotova během podzimu," informovala mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Úpravy se chystají také na gymnáziu v Broumově, které by do začátku října mělo dostat nový výtah v hodnotě  3,5 milionu korun.

„Neopravují se pouze budovy krajských škol. Během letních měsíců by měla být dokončena také rekonstrukce topení v Dětském domově ve Vrchlabí za 3,8 milionu korun nebo bezbariérový přístup do náchodské pobočky Pedagogicko - psychologické poradny Královéhradeckého kraje za 2,8 milionu korun," upozornila mluvčí kraje.