Netradiční výlet do předvánoční Prahy

Broumov – Vánoční výlety do Prahy jsou již tradicí. Kdo z nás se alespoň jednou nevypravil na Staroměstské náměstí, aby se s horkým nápojem v ruce mohl pokochat vánočním stromem ukrytým pod záplavou světýlek? O tom, že i tradiční výlet se ale dá udělat netradičně, se přesvědčila septima Gymnázia Broumov.

Svůj předvánoční výlet začali na ulici, tentokrát si ji ale prohlédli z trochu jiné perspektivy, a to očima bezdomovce. Petr, který několik let svého života strávil na ulici, jim předal tipy, kde se dá přenocovat, kam si zajít na jídlo a obeznámil je s tím, že bez cizí pomoci se neobejdou. A taky bez mobilu. Zcela jistě to byla prohlídka velmi poučná, ale přiznejme si, kdo by to chtěl zkoušet na vlastní kůži? Zato taková návštěva Stavovského divadla, to si klidně necháme líbit. Pokud přemýšlíte, jakým kulturním zážitkem se necháte obohatit, septima vám jistě doporučí hru současné izraelské autorky Hadar Galron, Mikve. Židovská problematika, skvělé výkony velkých hereckých osobností a dechberoucí atmosféra Stavovského divadla… I tak se dá naladit na vánoční svátky.

A aby těch kulturních zážitků nebylo málo, vypravili se druhý den studenti se svým pedagogickým doprovodem do prostředí velmi úzce spjatého s Broumovem, Břevnovského kláštera. Zde je čekalo velmi přátelské přijetí a pan průvodce s dokonalou češtinou.

„Bylo to moc hezké, i přes lehce nepříznivé počasí jsme prožili výlet jako za mlada a domů jsme odjížděli kulturně obohaceni," říká studentka septimy Evelína Šváblová. Takže až se budete příště chystat do Prahy, nechte se inspirovat! Praha není jenom Královská cesta a Palladium…
(Jitka Smolíková, Gymnázium Broumov)

Akademie 2015: Tentokrát V záři reflektorů

Česká Třebová - V prostorách Kulturního centra Česká Třebová se opět konala Akademie. Oblíbená událost, kdy všechny třídy z Gymnázia v České Třebové připraví krátkou hranou scénku na určité téma, a poté ji předvádějí jak před ostatními studenty, tak i před širokou veřejností.

Letošním téma bylo „Ve světle reflektorů" a všechny třídy si daly opravdu záležet.

Nejlepší scénky byly odměněny hned dvěma porotami, první byla složena ze zástupců jednotlivých tříd a druhá zase z profesorů.

Za studentskou porotu vyhrála třída 4.C se scénkou pojmenovanou „Céčko chart" a za porotu profesorskou třída 8.A, jejíž scénka s názvem „Logaritmus o základu 8.A čísla Akademie 2015 se rovná jedno 480 sekund trvající podívání na 15 dřepujících bláznů a jednoho bubnujícího blázna"  se sice lehce vymykala tématu, ovšem její provedení bylo skvělé.
(Jan Beran, Gymnázium Česká Třebová)

Výlet do Berlína? Vůbec to nebylo bombové

Nová Paka - Jako studenti střední školy jsme i my, studenti Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Nové Pace, dostali nabídku jet na týden do Berlína. Hlavní náplní našeho pobytu byly hodiny němčiny a poznávání německého hlavního města. Někteří třeba to štěstí neměli. Mám na mysli ty, kteří se rozhodli (nebo za ně bylo rozhodnuto), že se těchto akcí nezúčastní. Proč? Jako důvod jim stačí uprchlická situace a teroristické útoky.

Ano, už je to tu zase. Uznávám, že nedávnou situaci v Paříži není dobré brát na lehkou váhu – ostatně jako terorismus samotný. Je však vhodné proto omezovat své studijní možnosti?

Jsem ráda, že nyní mohu psát z vlastních zkušeností. Přiznávám, i má maminka měla obavy, když jsem odjížděla. Po příjezdu do Berlína, jen podotýkám, že jsme ani nebyli zastavení na hranicích, se mi naproti tomu naskytl pohled na sváteční tempo Berlíňanů. Všichni se hrnuli do obchodních center, okupovali stánky s bratwursty nebo usrkávali takzvaný Glühwein mit Schuss a člověk by nepoznal rozdíl oproti kterémukoliv jinému roku.

Němci dobře vědí, že teroristům se neustupuje. Pokud se necháme zastrašit a budeme omezovat svůj život, nedosáhnou náhodou přesně toho, co chtějí? A jaký signál vyšleme, pokud budeme sedět doma a vyhýbat se třeba akcím, kde se vyskytne více lidí? Jsem ráda, že jsem se zájezdu mohla zúčastnit a pokud to jen trochu půjde, příště ráda pojedu znova.
(Jana Kotherová, Gymnázium a SOŠPg Nová Paka)

Antistresové omalovánky baví i dospělé

Hradec Králové - Vzpomínáte si na doby, kdy jste byli děti a vaší nejoblíbenější činností bylo kreslení obrázků a vybarvování omalovánek? Také vám to občas chybí? Díky novému hitu se do těchto dob můžete vrátit, aniž byste si připadali hloupě.

Takzvané antistresové omalovánky jsou v zahraničí oblíbené již nějakou dobu, ale před nedávnem se konečně dostaly i na pulty našich obchodů, a stávají se více a více populární. Žádné princezny, draky a autíčka však nečekejte! Když mi minulý čtvrtek přišla sms, že si mám omalovánky přijít vyzvednout na poštu, nemyslela jsem si, že by mě mohly bavit. Opak se ale stal pravdou. Jak jsem je otevřela a začala prolistovávat, byla jsem velmi překvapená.

Na každé stránce je jeden obrázek, který je složený ze spousty malých geometrických tvarů. Některé stránky jsou dokonce pouze plné nedbale poskládaných obrazců, takže vám po jejich vybarvení vznikne jakési abstraktní umění. Inu vzala jsem do jedné ruky pastelky, do druhé sklenku dobrého pití, pustila si hudbu a dala se do vybarvování. Nejdříve mi to přišlo nudné, ale po pár vybarvených tvarech to začala být zábava. Musela jsem přemýšlet, jakou barvu použiji teď a jakou později, v jakých tónech udělám pozadí a jak moc syté budou ty „důležité" tvary.

Ač jsem si původně myslela, že tyto omalovánky budou jen další věc, která má obrovské promo a popularitu, ale ve skutečnosti nestojí za moc, velice mile mě překvapily. Antistresové se nejmenují nadarmo, opravdu tak fungují. Je příjemné si na chvíli sednout k vybarvování a přestat myslet na každodenní problémy a starosti. Pokud si tedy chcete odpočinout nebo chcete dát někomu originální dárek, jsou pro vás dospělácké omalovánky ta správná volba.
(Barbora Divišová, Gymnázium J. K. Tyla)

Kam zmizel duch Vánoc?

Hradec Králové - Kam zmizel ten pověstný duch Vánoc? Utopil se ve vaječném koňaku? Pohřbila ho hromada použitého balicího papíru? Spálil se v troubě spolu s drobečky cukroví? Ne. Je tu stále mezi námi, to jen média se nám snaží namluvit, že jsme zkažení a musíme se napravit.

Zajímalo mě, zda co si lidé myslí o Vánocích v 21. století. Jestli jsou tyto svátky jen dalším nástrojem lidské chamtivosti, nebo jestli v nich jde i o ty hodnoty, které nám vnucují romantické komedie s vánoční tématikou. Zeptala jsem se několika lidí, jestli si myslí, že duch Vánoc zmizel.

Lidé se v odpovědích rovnoměrně rozdělili na optimisty a pesimisty. Optimisté se víceméně shodli na tom, že duch Vánoc nezmizel. Většina z nich uvedla jako důvod atmosféru se světly, dárky a rodinou. Jedna historka se mi obzvláště líbila: Pán, který má dvouletou dceru, s ní půjde do lesa ozdobit stromeček. Nebude ho řezat a nosit domů, jen ho nechá v lese s ozdobami.

Pesimisté na druhou stranu tvrdili, že duch Vánoc je už pryč, protože není moc sněhu, technologie ovládají naše životy a že dříve to bylo lepší. Většina těch odpovědí byla spíše projevem nastalého stresu z vánočních nákupů (což také vypovídá něco o způsobu vnímání Vánoc). Drahé potraviny, nekvalitní hračky, ošklivé panenky, mlsné děti, časový skluz, to byly hlavní pointy negativních odpovědí.

Je hloupé myslet si, že technologie mohou za to, že už neprožíváme Vánoce tak intenzivně jako dřív. Umělá inteligence nás zatím neovládá, elektronika zatím nenabyla plného vědomí, tudíž ji můžeme vždy vypnout. Není nutné mít na Vánoce sníh, vždyť na Floridě chodí Santa Claus v bikinách a také se tam narození Ježíše slaví. Že už není svět takový, jaký byl před lety? To je samozřejmé, všechno kolem nás se mění. Důležité je, abychom byli schopni se nastalým změnám přizpůsobit.
(Veronika Brokešová, Gymnázium J. K. Tyla)

Česká vánoční klasika v kině

Hradec Králové - Každý rok, ve vánoční čas, se v televizi objeví již tradiční Tři oříšky pro Popelku. Letos si ale pro malé i velké milovníky této pohádky připravilo Bio Central překvapení, a to promítání této pohádky na velkém plátně.

Pokud vás už nebaví koukat na pohádkové maratony v televizi, můžete si to tentokrát zpestřit promítáním české vánoční klasiky s Libuškou Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem ve velkém kinosále a s dalšími fanoušky tohoto filmu. Promítání se uskuteční 23. 12. 2015 od 15.00 v kině Bio Central. Vstupenka stojí 110 Kč. Nejen že si zpříjemníte předštědrovečerní den, ale i si na chvilku oddychnete od předvánočního shonu. Vstupenky jsou k dispozici na www.biocentral.cz.
(Klára Coufalová, Gymnázium J. K. Tyla)