Dva poslední dubnové dny probíhaly na zdejší Střední umělecko průmyslové škole obhajoby prací, které tu studenti vytvořili v ateliérech a dílnách v předepsaných sto čtyřiceti hodinách, a které jsou součástí jejich letošní maturity.

Jejich zvládnutí řemesla hodnotila porota, v níž vedle kantorů zasedali například i přední odborníci v zlatnictví, rytectví kovů, zpracování drahých kamenů a uměleckého kovářství.

Chobotnice před hodinami

Z představených prací deseti uměleckých kovářů porotu nejvíce zaujalo ztvárnění chobotnice Kristiana Kitzbergera v kombinaci oceli a skla, s názvem Octopus. „Při výběru mě tento mořský živočich zaujal nejen stále měnícím se tvarem a barvou, ale i chytrostí," upřesnil porotcům Kitzberger.

Pro její zhotovení použil profilovanou ocel a sklo a konečné šedesátikilové dílo vyčíslil na patnáct tisíc korun. Porotci, kteří mu přiznali za návrh, zpracování i slovní prezentaci samé jedničky, však pro prodej shodně navrhli cenu několikrát vyšší. Dílo začínajícího umělce je totiž zaujalo ve všech oblastech i čistotou zpracování. Stejné známky získal i další absolvent školy Tomáš Knap za kovovou plastiku „Pokrok", ostatní v přísném hodnocení uspěli se ztrátou jednoho či dvou stupňů. Do deště celou porotu doslova vyhnal Václav Šedivý, protože jeho funkční sluneční hodiny se do výstavních prostor jednoduše nevešly.

V oboru zlatnictví a stříbrnictví se z nejvyššího uznání poroty těšila Adéla Malinová za soupravy náhrdelníku, brože, náramku a náušnic, pro jejíž zhotovení použila stříbro a zirkony. Stejné, nejvyšší hodnocení od poroty, získala i Klára Opravilová za stříbrnou soupravu, k jejíž vytvoření ji inspiroval ovocný sad.

Druhý den porota hodnotila práce devíti uměleckých odlévačů kovů, brusičů drahých kamenů a rytců. Z litců byla nejlepší Anežka Úlehlová, kterou při tvorbě oslovil osud tehdy nepochopeného malíře Egona Schieleho, jehož subtilní postavy vytvořila z bronzu. Z prezentace brusičů před porotou nejlépe obstála souprava s náhrdelníkem Ludmily Šejvlové. Ta z šestadvaceti syntetických spinelů a bílé mosazi vytvořila dokonalou iluzi těla rejnoka, jehož nošení doporučila do společnosti jen ke slavnostním příležitostem.

Škola je známá i v zahraničí

Na práce pěti desítek studentů, které ještě čekají písemné a ústní maturity, se přijeli podívat i zástupci Libereckého kraje a České školní inspekce, neboť turnovská škola už téměř pravidelně po léta získává prestižní ocenění i na zahraničních výstavách a soutěžích.

„Zdejší škola pracemi studentů dlouhodobě vysoko ční ve srovnání s podobnými školami v celé republice," uvedl pro náš deník ve svém hodnocení historik umění Libereckého muzea Jan Mohr.

Otakar Grund