Mohlo by se zdát, že Štědrý den a následující dva sváteční dny se od těch běžných vůbec neliší, co se stravování týká. Spousta z vás si řekne, že jí úplně normálně jako vždycky. Ale není tomu tak. Během vánočních svátků zkonzumujeme průměrně až o tři tisíce kilojoulů více, než je obvyklé. Na stole je vždy přichystané malé občerstvení v podobě jednohubek, chlebíčků nebo sladkého cukroví. Málokdo odolá, když prochází kolem.

Začneme snídaní, která se příliš od té klasické neliší, a proto ani kalorická hodnota nebude jiná. Průměrná energetická hodnota prvního jídla dne se pohybuje kolem 1300 kJ.

K obědu většina českých rodin tradičně připravuje houbového kubu. To je výživný pokrm, který se připravuje z vařených krup a hub. Základ je cibulový a jídlo následně dochucujeme solí, pepřem, kmínem, majoránkou a česnekem. Pokud při přípravě použijeme přiměřené množství tuku, lze houbového kubu považovat za dietní pokrm vhodný také při redukčních dietách. Kalorická hodnota jedné porce o 300 gramech je přibližně 1500 kJ.

Různé mlsání během dne může náš energetický příjem během dne velmi navýšit. Jeden klasický šunkový chlebíček s vejcem může mít až 750 kJ. Pokud si dáte jednohubku s máslem, klobásou a sýrem, přijmete tak zhruba 150 kJ. Sladkému cukroví také neodoláme. Jeden vanilkový rohlíček obsahuje 170 kJ, perníček má 250 kJ, plátek vánočky až 700 kJ a například vosí hnízdo s máslovou náplní obsahuje až 600 kJ.

Slavnostní večeře

Hlavní jídlo dne je samozřejmě večeře. Ta začíná zpravidla rybí polévkou. Domácí polévku chystá každá hospodyňka podle svého osvědčeného receptu. Základ je většinou stejný a skládá se z ryby, cibule, kořenové zeleniny a koření. Polévka se na závěr zahušťuje jíškou z mouky a podává se často s krutony opečenými na másle. Kalorická hodnota 200 ml této pochoutky je asi 750 kJ.

Hlavní chod, večeře, se skládá z bramborového salátu a smaženého kapra nebo řízků. Bramborový salát obsahuje zhruba 880 kJ na 100 gramů. Lze ho připravit i dietněji, pokud použijeme namísto majonézy bílý jogurt. Smažená ryba nebo řízek jsou tzv. kalorickou bombou na talíři. Smažená ryba v sobě ukrývá cca 1150 kJ na 100 gramů. Klasický kuřecí řízek obsahuje 1500 kJ. Kapří maso si zachová více živin a je o mnoho zdravější, pokud ho připravíte na přírodno. Trváte-li na obalované rybě, můžete maso namísto smažení upéct na vymaštěném plechu v troubě.

Nyní si sami dokážete spočítat, kolik kalorií (kilojoulů) přijmete během svátečních dnů. Držíte-li dietu, je důležité se předem smířit s jejím mírným porušením a následné mlsání si nevyčítat. Vždyť hned po Vánocích se ke svému dietnímu režimu zase vrátíte a vše doženete. Přeci jen ale raději hlídejte svoji hmotnost, ať případný váhový nárůst není příliš velký.
Veselé Vánoce!