Novinkou však je, že tato rychlost bude časem možná zavedena i na řadě dalších důležitých státovek, ačkoliv to jsou běžné dvoupruhé silnice.
Po dostavbě všech obchvatů by do chystané nové kategorie „silnice pro motorová vozidla" mohla být zařazena  I/33 z Jaroměře do Náchoda, státovka I/14 v úseku z Hradce do Vamberka, I/37 z Pardubic přes Chrudim na Havlíčkův Brod nebo I/16 z Jičína do Mladé Boleslavi.

Nová strategie

Vyplývá to z nové dopravní strategie, kterou včera projednala vláda. Kvůli nedostatku peněz na stavbu nových silnic bude do kategorie dálnic převedena řada současných „rychlostních silnic", které se od dálnic na první pohled nijak neliší.

Do druhé nejdůležitější kategorie, silnic pro motorová vozidla, spadnou ostatní čtyřpruhy a výhledově právě i některé komfortní dvoupruhé státovky. Policie není v zásadě proti, na vytipovaných úsecích je pouze potřeba dodělat bezpečnostní opatření, mimoúrovňové křižovatky, odstavné pruhy a podobně.

Nejdříve příští rok

„Ve východních Čechách plánujeme zavedení stodesítky nejprve na Hradubické. Bude to ale nejdříve příští rok," řekl včera mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.